به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

دادستان کل کشور: جهاد کشاورزی تغییر کاربری اراضی را متوقف کند

 دادستان کل کشور گفت: با مفاسد اقتصادي، زمين‌خواري و تغيير کاربري اراضي کشاورزي و باغات و همچنین قاچاق کالا با عزم و اراده‌اي جدي، قاطعانه برخورد مي‌کنيم.
حجت‎الاسلام والمسلمین «سيد ابراهيم رئيسي» در آيين تکريم و معارفه ریيس کل دادگستري استان بوشهر با بيان اينکه مبارزه با فساد در جامعه مورد توجه ويژه دستگاه قضا است اظهار کرد: مبارزه با فساد اقتصادي، زمين‌خواري و قاچاق کالا که توليد ملي را به خطر انداخته است مورد توجه ويژه قوه قضاييه است. وي با اشاره به اينکه نقش همه دستگاهها در مبارزه با مفاسد اقتصادي، زمين خواري و قاچاق کالا مهم است افزود: در اين راستا در مرزهاي دريايي و خشکي کشور بيشترين امکانات و نيروي انساني صرف مي‌شود. رئيسي همچنین با اشاره به اينکه در مبارزه با مفاسد اقتصادي و زمين‌خواري هيچ چشم‌پوشي نمي‌شود گفت: به دادستانهاي سراسر کشور تاکيد شده تا نسبت به گزارش‌هاي زمين‌خواري و تغيير کاربري اراضي کشاورزي و باغات، مفاسد اقتصادي و قاچاق کالا با حساسيت برخورد کنند و هيچ چشم‌پوشي در اين خصوص صورت نگيرد.وي با تاکيد بر مشارکت بيشتر وزارت جهاد کشاورزي با نيروي انتظامي در پيشگيري از تغيير کاربري اراضي کشاورزي هم تصريح کرد: وزارت جهاد کشاورزي با همکاري نيروي انتظامي درپيشگيري از تغيير کاربري اراضي کشاورزي باید تلاش کنند و در صورت عدم تحقق ، به دستگاه قضا گزارش دهند تا دادستانها با تشکيل پرونده کار را دنبال کنند. دادستان کل کشور با تاکید بر توجه به مشارکت جهاد کشاورزی در توقف کردن طرح‌های تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیز تصریح کرد: جهاد کشاورزی با مشارکت نیروی انتظامی موظف است تغییر کاربری‌های اراضی کشاورزی و باغات را متوقف کند در غیر این صورت پرونده به دادگستری ارجاع شود. رئيسي در ادامه سخنانش قاچاق کالا را تهديد جدي در حوزه توليد ملي دانست و بیان کرد: براي رسيدن به اشتغال مفيد و رونق توليد در جامعه، بايد با قاچاق کالا مبارزه قاطعانه کرد. وي تاکيد کرد: با اصلاح امور در جامعه بايد بستر فراهم شدن خلاف، فساد و کجي‌ها را در جامعه از بيان ببريم. این مقام قضایی با تاکيد بر اين نکته که اعلام آمار فساد سبب نگراني در جامعه مي‌شود بیان کرد: اعلام آمارهاي فساد سبب نگراني مردم مي‌شود بنابراین مسئولان بايد دريچه‌هاي سوء استفاده در جامعه را ببندند.
 
 قاچاق کالا ضربات مهلکي به توليد ملي مي‌زند
دادستان کل کشور همچنین با اشاره به اينکه رسيدگي به پرونده‌هاي جرائم ياد شده در اولويت است تصریح کرد: قاچاق کالا ضربات مهلکي به توليد ملي مي‌زند ودر سرمايه‌گذاري افزايش توليد ملي با تهديدات قاچاق کالا همخواني ندارد. وي با تاکید مجدد بر اينکه قاطعانه با فساد اقتصادي، زمين خواري و قاچاق کالا مبارزه مي‌کنيم خاطرنشان کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادي، زمين خواري و قاچاق کالا در دستور کار دستگاه قضايي قرار دارد که این موضوع را با عزم و اراده‌اي جدي دنبال خواهد کرد. رئيسي ادامه داد: باید تاکید کنم که يک اراده جدي در حوزه پديده زمين خواري و برخورد قاطع با متخلفان این حوزه وجود دارد .
 
 پيام هشت ماده‌اي رهبر معظم انقلاب جامع‌ترين منشور مبارزه با مفاسد اقتصادي
دادستان کل کشور با تاکيد براجرايي شدن منشور جامع 8 ماده‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در راستاي مبارزه با فساد اقتصادي نیز یادآورشذ: پيام هشت ماده‌اي رهبر معظم انقلاب جامع‌ترين منشور مبارزه با مفاسد اقتصادي براي قواي سه گانه است که بعد از 12 سال اين پيام همچنان جامعيت و روشني خود را براي مسئولان به همراه دارد.وی یادآور شد: اگر این مقدمات انجام شود امور به گونه‌ای اصلاح می‌گردد که سبب می‌شود پرونده‌ای در این زمینه بر روی میز قضات قرار نگیرد . رئیسی با اشاره به وجود بعضی از بسترهای تخلف در کشور، اظهار کرد: وقتی یک موسسه مالی و اعتباری فاقد مجوز با 500 شعبه غیرمجاز در کشور فعالیت می‌کند مشخص است که در جاهایی می‌تواند منشاء ایجاد تخلف‌ها و دردسر برای مردم شود . وی تصریح کرد: تعدادی از مدیران گزارش‌های مبنی بر تخلف مدیر قبل از خود اعلام می‌کنند که آن را اعتمادسازی برای جامعه نام‌گذاری کرده‌اند در حالی که این وضعیت خود سبب ایجاد بی‌اعتمادی بیشتر در جامعه می‌شود . دادستان کل کشور، اظهار کرد: فقط در شرایطی که با فرد سوء استفاده‌کننده برخورد شد یا شرایط مسدود شدن منافذ ایجاد تخلف مهیا شود می‌توان موضوع را به جامعه اعلام کرد تا سبب اعتمادسازی شود . وی افزود: وقتی می‌گوییم که هم‌اکنون فقط در تهران 100نفر به جرم اخلال در نظام اقتصادی در زندان هستند مردم خوشحال خواهند شد و به مسئولان  بیش از پیش اعتماد خواهند کرد. رئیسی خطاب به مسئولان، گفت: در سالگرد پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری برای مبارزه با مفاسد مالی و اقتصادی همه مسئولان باید در حوزه‌های مختلف و بدون فرافکنی اقدام به اجرای این دستورات کنند تا ضمن ایجاد اعتماد عمومی، شاهد کاهش تعداد پرونده‌ها در دستگاه قضا باشیم‌.
 
 رجوع به دستگاه قضایی، مرحله آخر
وی توسعه‌یافتگی همه‌جانبه کشور را ضروری دانست و عنوان کرد: این توسعه‌یافتگی زمانی کام مردم را شیرین می‌کند که همراه با نظارت دقیق سازمان‌های مسئول باشد.دادستان کل کشور اضافه کرد: شرط موفقیت در خدمت‌گذاری به مردم داشتن ظرفیت‌های لازم در پرتو ارتباط با خداوند است‌. وی همچنین بیان کرد: آخرین مرحله برای رفع معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رجوع به دستگاه قضاست.گفتنی است در این آیین از عملکرد بیش ازهشت سال «حیدر بحرانی» در دادگستری استان بوشهر قدردانی و «علی جمادی» به عنوان جایگزین وی به عنوان رئیس کل دادگستری استان بوشهر معارفه شد.
 
 آمار بالای پرونده های قضایی و اقتصادی در استان بوشهر
استاندار بوشهر هم در این مراسم با بیان اینکه پرونده های قضایی و اقتصادی در استان بوشهر با توجه به جمعیت کم و مساحت کوچک آن، آمار بالایی دارد گفت: در جنوبی ترین نقطه این استان، پارس جنوبی واقع شده که در گذشته تنها دو شهر استان جزء محدوده فعالیت آن بود اما امروز این آمار به5 شهر تبدیل شده و فعالیت غالب این شهرها در حوزه فعالیت های پارس جنوبی است. مصطفی سالاری با اشاره به تبعات و پیامدهای مثبت و منفی حضور صنعت در یک نقطه تصریح کرد: در گذشته در یک محدوده مشخص، جمعیتی در حدود ۳۰ هزار نفر در عسلویه حضور داشتند اما امروز در همان مکان محدود، چندین برابر جمعیت حضور دارند که مراودات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جدیدی را به دنبال داشته است. وی همچنین با بیان اینکه نمی توان اثرات زیست محیطی، فرهنگی و اقتصادی ناشی از حضور صنعت در عسلویه را نادیده گرفت، به نسبت جمعیت سه به یک مرد و زن در شهرهای کنگان و عسلویه اشاره کرد و افزود: این تفاوت جمعیت در سال های آینده به شهرهای دیر، دشتی و تنگستان نیز سرایت خواهدکرد.  وی با اشاره به خاص بودن شرایط شهرهای ساحلی و بندری گناوه و دیلم در استان بوشهر، نوع رفتار حاکمیت بر زندگی مردم را تاثیرگذار دانست و گفت: به فرض مثال، در زمانی که دریای گناوه رونق دارد آمار جرایم در آن، بسیار پایین است و در زمان رکود بازار و دریای گناوه، آمار جرم این شهر بندری افرایش دو برابری را نشان می‎دهد.   این مسئول با درک سخت بودن کار دستگاه قضایی استان از آنان خواست پیوند و تعامل خود با مردم را برای تامین آسایش و آرامش آنان حفظ کنند ضمن اینکه حرمت شأن قاضی نیز نگاه داشته شود.
 سالاری با بیان اینکه با حساسیت کار مجموعه قضا آشنا هستیم، به افزایش پدیده زمین خواری  و لزوم برخورد قاطع با آن اشاره کرد. سالاری جهش ۲۰برابری جمعیت عسلویه در سال های اخیر را در سطح کشور بی سابقه ارزیابی کرد و ادامه داد: دستگاه قضایی برای برقراری امنیت در این شهرستان باید با درایت عمل کند تا شاهد وقوع حوادث و مشکلات در این منطقه نباشیم.  استاندار بوشهر تصریح کرد: استان بوشهر به رغم کوچک بودن و جمعیت کم، استان پیچیده ای است که آمار پرونده های قضایی آن، با مساحت و جمعیتش متناسب نیست و این امر کار قضاوت را سخت کرده است.  
 
 آمار بالای پرونده های اقتصادی ناشی از گردش مالی پروژه‌ها
 وی همچنین یادآورشد: تعداد پرونده های اقتصادی در استان بوشهر بالا است که ناشی از گردش مالی پروژه های متعدد استان و موقعیت جغرافیایی، تجاری و بندری آن است.  استاندار بوشهر اضافه کرد: برای کنترل این موارد به سرعت و دقت عمل دستگاه‌های اجرایی و تهیه مدارک و استدلال ها و برخورد همراه با صلابت دستگاه قضایی نیاز است تا روز به روز اجرای عدالت در این استان افزایش یابد.

کلید واژه ها : - - - - - -