به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

دادستان کل کشور: جهاد کشاورزی تغییر کاربری اراضی را متوقف کند

 دادستان کل کشور گفت: با مفاسد اقتصادی، زمین‌خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات و همچنین قاچاق کالا با عزم و اراده‌ای جدی، قاطعانه برخورد می‌کنیم.
حجت‎الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رئیسی» در آیین تکریم و معارفه رییس کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه مبارزه با فساد در جامعه مورد توجه ویژه دستگاه قضا است اظهار کرد: مبارزه با فساد اقتصادی، زمین‌خواری و قاچاق کالا که تولید ملی را به خطر انداخته است مورد توجه ویژه قوه قضاییه است. وی با اشاره به اینکه نقش همه دستگاهها در مبارزه با مفاسد اقتصادی، زمین خواری و قاچاق کالا مهم است افزود: در این راستا در مرزهای دریایی و خشکی کشور بیشترین امکانات و نیروی انسانی صرف می‌شود. رئیسی همچنین با اشاره به اینکه در مبارزه با مفاسد اقتصادی و زمین‌خواری هیچ چشم‌پوشی نمی‌شود گفت: به دادستانهای سراسر کشور تاکید شده تا نسبت به گزارش‌های زمین‌خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات، مفاسد اقتصادی و قاچاق کالا با حساسیت برخورد کنند و هیچ چشم‌پوشی در این خصوص صورت نگیرد.وی با تاکید بر مشارکت بیشتر وزارت جهاد کشاورزی با نیروی انتظامی در پیشگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی هم تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با همکاری نیروی انتظامی درپیشگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی باید تلاش کنند و در صورت عدم تحقق ، به دستگاه قضا گزارش دهند تا دادستانها با تشکیل پرونده کار را دنبال کنند. دادستان کل کشور با تاکید بر توجه به مشارکت جهاد کشاورزی در توقف کردن طرح‌های تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیز تصریح کرد: جهاد کشاورزی با مشارکت نیروی انتظامی موظف است تغییر کاربری‌های اراضی کشاورزی و باغات را متوقف کند در غیر این صورت پرونده به دادگستری ارجاع شود. رئیسی در ادامه سخنانش قاچاق کالا را تهدید جدی در حوزه تولید ملی دانست و بیان کرد: برای رسیدن به اشتغال مفید و رونق تولید در جامعه، باید با قاچاق کالا مبارزه قاطعانه کرد. وی تاکید کرد: با اصلاح امور در جامعه باید بستر فراهم شدن خلاف، فساد و کجی‌ها را در جامعه از بیان ببریم. این مقام قضایی با تاکید بر این نکته که اعلام آمار فساد سبب نگرانی در جامعه می‌شود بیان کرد: اعلام آمارهای فساد سبب نگرانی مردم می‌شود بنابراین مسئولان باید دریچه‌های سوء استفاده در جامعه را ببندند.
 
 قاچاق کالا ضربات مهلکی به تولید ملی می‌زند
دادستان کل کشور همچنین با اشاره به اینکه رسیدگی به پرونده‌های جرائم یاد شده در اولویت است تصریح کرد: قاچاق کالا ضربات مهلکی به تولید ملی می‌زند ودر سرمایه‌گذاری افزایش تولید ملی با تهدیدات قاچاق کالا همخوانی ندارد. وی با تاکید مجدد بر اینکه قاطعانه با فساد اقتصادی، زمین خواری و قاچاق کالا مبارزه می‌کنیم خاطرنشان کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادی، زمین خواری و قاچاق کالا در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد که این موضوع را با عزم و اراده‌ای جدی دنبال خواهد کرد. رئیسی ادامه داد: باید تاکید کنم که یک اراده جدی در حوزه پدیده زمین خواری و برخورد قاطع با متخلفان این حوزه وجود دارد .
 
 پیام هشت ماده‌ای رهبر معظم انقلاب جامع‌ترین منشور مبارزه با مفاسد اقتصادی
دادستان کل کشور با تاکید براجرایی شدن منشور جامع ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای مبارزه با فساد اقتصادی نیز یادآورشذ: پیام هشت ماده‌ای رهبر معظم انقلاب جامع‌ترین منشور مبارزه با مفاسد اقتصادی برای قوای سه گانه است که بعد از ۱۲ سال این پیام همچنان جامعیت و روشنی خود را برای مسئولان به همراه دارد.وی یادآور شد: اگر این مقدمات انجام شود امور به گونه‌ای اصلاح می‌گردد که سبب می‌شود پرونده‌ای در این زمینه بر روی میز قضات قرار نگیرد . رئیسی با اشاره به وجود بعضی از بسترهای تخلف در کشور، اظهار کرد: وقتی یک موسسه مالی و اعتباری فاقد مجوز با ۵۰۰ شعبه غیرمجاز در کشور فعالیت می‌کند مشخص است که در جاهایی می‌تواند منشاء ایجاد تخلف‌ها و دردسر برای مردم شود . وی تصریح کرد: تعدادی از مدیران گزارش‌های مبنی بر تخلف مدیر قبل از خود اعلام می‌کنند که آن را اعتمادسازی برای جامعه نام‌گذاری کرده‌اند در حالی که این وضعیت خود سبب ایجاد بی‌اعتمادی بیشتر در جامعه می‌شود . دادستان کل کشور، اظهار کرد: فقط در شرایطی که با فرد سوء استفاده‌کننده برخورد شد یا شرایط مسدود شدن منافذ ایجاد تخلف مهیا شود می‌توان موضوع را به جامعه اعلام کرد تا سبب اعتمادسازی شود . وی افزود: وقتی می‌گوییم که هم‌اکنون فقط در تهران ۱۰۰نفر به جرم اخلال در نظام اقتصادی در زندان هستند مردم خوشحال خواهند شد و به مسئولان  بیش از پیش اعتماد خواهند کرد. رئیسی خطاب به مسئولان، گفت: در سالگرد پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری برای مبارزه با مفاسد مالی و اقتصادی همه مسئولان باید در حوزه‌های مختلف و بدون فرافکنی اقدام به اجرای این دستورات کنند تا ضمن ایجاد اعتماد عمومی، شاهد کاهش تعداد پرونده‌ها در دستگاه قضا باشیم‌.
 
 رجوع به دستگاه قضایی، مرحله آخر
وی توسعه‌یافتگی همه‌جانبه کشور را ضروری دانست و عنوان کرد: این توسعه‌یافتگی زمانی کام مردم را شیرین می‌کند که همراه با نظارت دقیق سازمان‌های مسئول باشد.دادستان کل کشور اضافه کرد: شرط موفقیت در خدمت‌گذاری به مردم داشتن ظرفیت‌های لازم در پرتو ارتباط با خداوند است‌. وی همچنین بیان کرد: آخرین مرحله برای رفع معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رجوع به دستگاه قضاست.گفتنی است در این آیین از عملکرد بیش ازهشت سال «حیدر بحرانی» در دادگستری استان بوشهر قدردانی و «علی جمادی» به عنوان جایگزین وی به عنوان رئیس کل دادگستری استان بوشهر معارفه شد.
 
 آمار بالای پرونده های قضایی و اقتصادی در استان بوشهر
استاندار بوشهر هم در این مراسم با بیان اینکه پرونده های قضایی و اقتصادی در استان بوشهر با توجه به جمعیت کم و مساحت کوچک آن، آمار بالایی دارد گفت: در جنوبی ترین نقطه این استان، پارس جنوبی واقع شده که در گذشته تنها دو شهر استان جزء محدوده فعالیت آن بود اما امروز این آمار به۵ شهر تبدیل شده و فعالیت غالب این شهرها در حوزه فعالیت های پارس جنوبی است. مصطفی سالاری با اشاره به تبعات و پیامدهای مثبت و منفی حضور صنعت در یک نقطه تصریح کرد: در گذشته در یک محدوده مشخص، جمعیتی در حدود ۳۰ هزار نفر در عسلویه حضور داشتند اما امروز در همان مکان محدود، چندین برابر جمعیت حضور دارند که مراودات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جدیدی را به دنبال داشته است. وی همچنین با بیان اینکه نمی توان اثرات زیست محیطی، فرهنگی و اقتصادی ناشی از حضور صنعت در عسلویه را نادیده گرفت، به نسبت جمعیت سه به یک مرد و زن در شهرهای کنگان و عسلویه اشاره کرد و افزود: این تفاوت جمعیت در سال های آینده به شهرهای دیر، دشتی و تنگستان نیز سرایت خواهدکرد.  وی با اشاره به خاص بودن شرایط شهرهای ساحلی و بندری گناوه و دیلم در استان بوشهر، نوع رفتار حاکمیت بر زندگی مردم را تاثیرگذار دانست و گفت: به فرض مثال، در زمانی که دریای گناوه رونق دارد آمار جرایم در آن، بسیار پایین است و در زمان رکود بازار و دریای گناوه، آمار جرم این شهر بندری افرایش دو برابری را نشان می‎دهد.   این مسئول با درک سخت بودن کار دستگاه قضایی استان از آنان خواست پیوند و تعامل خود با مردم را برای تامین آسایش و آرامش آنان حفظ کنند ضمن اینکه حرمت شأن قاضی نیز نگاه داشته شود.
 سالاری با بیان اینکه با حساسیت کار مجموعه قضا آشنا هستیم، به افزایش پدیده زمین خواری  و لزوم برخورد قاطع با آن اشاره کرد. سالاری جهش ۲۰برابری جمعیت عسلویه در سال های اخیر را در سطح کشور بی سابقه ارزیابی کرد و ادامه داد: دستگاه قضایی برای برقراری امنیت در این شهرستان باید با درایت عمل کند تا شاهد وقوع حوادث و مشکلات در این منطقه نباشیم.  استاندار بوشهر تصریح کرد: استان بوشهر به رغم کوچک بودن و جمعیت کم، استان پیچیده ای است که آمار پرونده های قضایی آن، با مساحت و جمعیتش متناسب نیست و این امر کار قضاوت را سخت کرده است.  
 
 آمار بالای پرونده های اقتصادی ناشی از گردش مالی پروژه‌ها
 وی همچنین یادآورشد: تعداد پرونده های اقتصادی در استان بوشهر بالا است که ناشی از گردش مالی پروژه های متعدد استان و موقعیت جغرافیایی، تجاری و بندری آن است.  استاندار بوشهر اضافه کرد: برای کنترل این موارد به سرعت و دقت عمل دستگاه‌های اجرایی و تهیه مدارک و استدلال ها و برخورد همراه با صلابت دستگاه قضایی نیاز است تا روز به روز اجرای عدالت در این استان افزایش یابد.

کلید واژه ها : - - - - - -
'