به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

نمایندگان مردم با تقدیر از عملکرد قوه قضاییه تاکید کردند دانه درشت ها مصونیت ندارند دستگاه قضایی تسلیم فشارها نشد

اعلام محکومیت قطعی «مهدی هاشمی» به 10سال حبس بار دیگر نشان داد که دستگاه قضا در برخورد با دانه‎درشت‏ها و انچه که در ادبیات سیاسی از آن به عنوان «آقازاده» ها یاد می‎شود بدون هیچ‎گونه اغماضی برخورد خواهد کرد و برای دستگاه قضایی هیچ تفاوتی بین مجرمان وجود ندارد و تنها «قانون» فصل الخطاب است.

تقدیر از قوه قضاییه به‌خاطر ایستادگی در مقابل هجمه‌ها
در همین زمینه، یک عضو مجلس خبرگان در واکنش به احکام صادرشده و قاطعانه دستگاه قضا گفت: ایستادگی قوه قضاییه در مقابل تهاجمات وارد شده بسیار قابل تقدیر است. آیت‌الله «حسن ممدوحی» در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به حکم صادر شده برای «مهدی هاشمی» اظهار کرد: قوه قضاییه توانست با اقتدار در مقابل هجمه‌ها ایستادگی کند و این امر بسیار قابل تقدیر و قدردانی است.
وی حکم صادر شده برای «مهدی هاشمی» را حکم اولیه ندانست و ادامه داد: حکم صادر شده برای وی اولیه نیست و باید 10 سال از 25 سال حکم‌اش را حبس بکشد.

 رویکرد مطلوب دستگاه قضایی برای برخورد با دانه‌درشت‌ها
 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر اینکه در دوره آیت‌الله لاریجانی رویکرد مطلوبی برای برخورد با دانه‌درشت‌ها در پیش گرفته شده است،، در گفت‌وگو با فارس، گفت: یکی از افتخارات نظام این است که برای کسی طبقه خاصی قائل نمی‌شود یعنی اگر در کشور جرمی یا خلافی واقع شود دستگاه قضا با بی‌طرفی یعنی بدون در نظر گرفتن روابط افراد با آنها برخورد می‌کند. حسین نجابت از ایجاد برخی فضاسازی‌ها در رسیدگی به پرونده دانه درشت‌ها انتقاد کرد و گفت:‌ نباید با فضاسازی یا پرداختن بیش از حد به صورتی رفتار کنیم که فردی برای انجام تخلفات احساس امنیت کند. وی افزود: نباید در رسیدگی به پرونده‌ها موقعیت شخصی افراد یا جایگاه آنها لحاظ شود، در مواقعی نیز که تصمیم گرفته می‌شود برای طبقه خاص دادگاهی در نظر گرفته شده و آن دادگاه به اتهامات رسیدگی کند باید اطلاع‌رسانی‌های لازم به مردم انجام شود. وی روند موجود در قوه قضاییه را باعث افزایش اعتماد عمومی و اعتماد مردم دانست و تصریح کرد: چه سیاسی کردن پرونده‌ها ، چه سیاه‌نمایی در مورد آنها هر دو در جهت این است که مسئله اصلی گم شود. وی همچنین خاطرنشان کرد: معنا ندارد که فشارها به قوه قضائیه تأثیر بگذارد؛ باید همگان مطیع قانون بوده و قانون را اجرا کنند.

 رسیدگی به پرونده دانه‌درشت‌ها تداوم یابد
 عضو کمیسیون قضایی و حقوقی  مجلس نیز با بیان اینکه رسیدگی به پرونده دانه‌درشت‌ها گام بسیار مثبتی است، خواستار تداوم این روند شد.  ابوالفضل ابوترابی؛ نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس در رابطه با رسیدگی به اتهامات مقام سابق دولتی و صدور حکم برای «مهدی هاشمی» به فارس گفت: اقدام قوه قضاییه این راستا گامی مثبت از سوی دستگاه قضا و قابل تقدیر است.
وی ضمن حمایت عملکرد قوه قضائیه بر استمرار این رویه در مورد پرونده‌‌های موجود در دستگاه قضا تأکید کرد.

 افراد ذی‌نفوذ از اعمال فشار پرهیز کنند
 یک عضو دیگر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هم با بیان اینکه افراد صاحب‌نفوذ نباید بحث‌هایی مثل پرونده‌های قضایی را سیاسی کنند بلکه باید به نشانه دموکراسی از احکام قضایی تمکین کنند،‌ در رابطه با قطعی شدن حکم «مهدی هاشمی» اظهار کرد: کار دستگاه قضا در صدور و تأیید حکم این پرونده در بین مردم حس اعتماد به دستگاه قضا را ایجاد کرد؛ هرچند که این انتظار از قوه قضاییه نیز وجود دارد که همواره قاطع عمل کند.
حجت الاسلام والمسلمین موسی غضنفرآبادی گفت: هر کس فارغ از این که پسر کشاورز یا پسر فلان فرد مشهور باشد باید مجازات خود را تحمل کند؛ چرا که جامعه انتظار دارد به افراد فارغ از وابستگی‌ها یکسان نگاه شود. این نماینده مجلس با ابراز امیدواری در یکسان دیدن تمامی افراد در دستگاه قضا تأکید کرد: باید از انجام این بازی‌ها توسط برخی افراد سرشناس پیشگیری شود.
وی همچنین تأکید کرد: همه باید از قانون تمکین کنند؛ چراکه تمکین از قانون یکی از نشانه‌های دموکراسی و توجه به آرای مردم است.
  محکومیت «مهدی هاشمی» در راستای اجرای عدالت بود
 عضو دیگر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز با بیان اینکه طبق برآورد‌ها و اتهاماتی که به زبان آمده بود، تصور می‌شد حکم «مهدی هاشمی» باید سنگین‌تر باشد، درباره صدور حکم نهایی دادگاه وی به تسنیم گفت: محاکمه و صدور حکم نهایی «مهدی هاشمی» نشان داد، در مملکت اسلامی رابطه نمی‌تواند حریم امن و خط قرمزی برای مجازات باشد؛ بنابراین دستگاه قضایی با محاکمه وی کار بسیار مهم و خوبی در راستای برقرار عدالت
انجام داد. حجت‎الاسلام و المسلمین محمدعلی موسوی اضافه کرد: همان طور که انتظار داشتیم، قوه قضاییه در برخورد با افرادی که دارای عنوان و جایگاه بوده یا منسوب به شخصیت‌های نظام هستند، اقدام درست و سنجیده‌ای انجام داد؛ افکارعمومی لحظه شماری می‌کرد که قوه قضاییه در کمترین زمان دادگاه وی را به سرانجام برساند؛ لذا به هیچ عنوان جایز نبود که صدور حکم به تأخیر بیفتد. خوشبختانه اقدام برای صدور رأی، در زمان مناسبی  انجام شد که این نیز یک نکته بسیار مهم و مثبت در خصوص عملکرد قوه قضاییه است. وی با تأکید بر اینکه افکار عمومی انتظار بیشتری درباره حکم مهدی هاشمی داشتند، گفت: طبق برآورد‌ها و اتهاماتی که به زبان آمده بود، تصور می‌شد حکم مهدی هاشمی باید سنگین‌تر باشد، اما به دلیل آنکه ما پرونده را مشاهده نکرده‌ایم و از طرفی نمی‌خواهیم در حکم قاضی دخالت کنیم، به حکم نهایی احترام می‌گذاریم.

  ارتباط تنگاتنگ فتنه و فساد
 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره تأکید کرد: حکم نهایی دادگاه مهدی هاشمی نشان‌دهنده ارتباط تنگاتنگ فتنه و فساد است.
سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص این محاکمه و صدور حکم نهایی دادگاه گفت: قوه قضاییه عملکرد قابل تقدیری نشان داد و مشخص شد که در جمهوری اسلامی هیچ فردی از مصونیت قضایی برخوردار نیست. وی با تأکید بر اینکه افکار عمومی برای محاکمه مهدی هاشمی چشم‌انتظار بودند، تصریح کرد: افکار عمومی در ابتدا تصور می‌کرد کسی نمی‌تواند به مهدی هاشمی نزدیک شود، ولی این حکم تصور عمومی مردم را تغییر داد و این اجرای عدالت سبب شد تا نوعی دلگرمی به دستگاه قضا تقویت شود. نقوی حسینی با بیان اینکه دست‌های پشت‌پرده نیز روزی دستبند خواهند خورد، اظهار کرد: کسانی که فکر می‌کردند می‌توانند خود را زیر سایه رابطه‌ها پنهان کنند و با استفاده از رانت به ثروت‌های هنگفت برسند، امروز احساس ناامنی می‌کنند و باید از قوه قضاییه به‌خاطر این عملکرد درست تشکر کرد و امیدوار بود که مصادیقِ دیگر فساد نیز با حکم عادلانه به سزای اعمال خود برسند.

 هیچ متخلفی در ایران دارای مصونیت نیست
 یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم گفت: صدور حکم «مهدی هاشمی» نشان داد که هیچ متخلفی در جمهوری اسلامی دارای مصونیت نیست. احمد بخشایش نیز در خصوص صدور حکم «مهدی هاشمی» اظهارکرد: قوه‌قضاییه می‌تواند هر متخلفی را به میز محاکمه بکشاند. وی ادامه داد: محاکمه مهدی هاشمی در برابر چشمان ما کار بزرگی است ولی در اصل قوه قضاییه به وظیفه خود عمل کرد . عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه قوه قضاییه باید با هر نوع فسادی مبارزه کند، تاکید کرد: قوه قضائیه به عنوان بازوی اصلی در جهت مبارزه با فساد باید با هر نوع مصداقی از مفسده برخورد کند.

 قوه قضاییه بدون جهت‌گیری سیاسی به پرونده‌ها رسیدگی  کرده است
 همچنین در همین رابطه حمیدرضا طباطبایی عضو دیگر کمیسیون قضایی مجلس به فارس گفت: قوه قضاییه در سال‌های اخیر بدون جهت گیری سیاسی به پرونده ها رسیدگی کرده است.  وی با اشاره به صدور حکم تائید شده «مهدی هاشمی» اظهار کرد: افراد، شخصیت‌ها و نهادها همگی باید به تصمیمات قضایی تمکین کنند و احترام بگذارند زیرا قوه قضائیه در سال‌های گذشته نشان داده که فارغ از جهت‌گیری سیاسی به پرونده‌های زیادی ورود کرده است. وی تصریح کرد: با عملکرد قوه قضاییه نمی‌توان گفت که این قوه به پرونده فلان جناح به فلان شکل رسیدگی می‌کند و به پرونده جناح دیگر به شکل دیگر. طباطبایی خاطرنشان کرد: کشوری موفق است که رای دادگاه‌ها مورد احترام باشد و همگان فارغ از مقام، شخصیت و نفوذ و انتساب به فردی خاص به احکام دستگاه قضا احترام بگذارند.  


کلید واژه ها : - - - - - - -