به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

کنفرانس بین‌المللی «سکوت‌صلح» حقوق بشر در هیچ زمانی مانند امروز مظلوم واقع نشده است

کنفرانس بین‌اللملی «سکوت صلح» با حضور مسئولانی از جمله کاظم‌غریب‌آبادی، معاون بین‌الملل ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه، حسین شیخ‌الاسلام، مشاور رییس مجلس در امور بین‌الملل، محمد واحدی، مسئول موسسه صلح زیبا برای بررسی ابعاد موضوع حقوق بشر و صلح در دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد.
کاظم‌غریب‌آبادی، معاون بین‌الملل ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه در ابتدای کنفرانس بین‌المللی «سکوت‌صلح» که در دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان فاجعه منا،‌ اظهار کرد: با اینکه حقوق بشر پدیده مقدسی است ولی هیچ زمانی مانند امروز مظلوم واقع نشده است.وی افزود: حقوق بشر تنها شامل حقوق سیاسی و مدنی نیست بلکه حقوق فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را هم در بر می‌گیرد. حقوق بشر دارای نسل‌های اول، دوم و سوم است که نسل سوم به عنوان حقوق همبستگی یاد می‌شود مانند حق توسعه،‌ حق محیط زیست و حق صلح که در این حقوق گنجانده می‌شود.معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به اینکه امیدوارم با توجه به فجایع جهان، توجه بیشتری به حق بر صلح شود، ادامه داد: هر ملتی حق زندگی در صلح را دارد و باید توجه بیشتری به این حق شود. به عنوان مثال اگر حق فردی نقض شود و هیچ کس به آن اعتراض نکند می‌توان گفت که یک تناقض مهم در حقوق بشر است.

دادگاه - موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

دادگاه – موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

غریب‌آبادی با بیان اینکه در جنگ، حقوق بشردوستانه نیز مورد غفلت قرار می‌گیرد، گفت: وقتی کشوری با درگیری مواجه است علاوه بر اینکه همه حقوق افراد در آن نقض می‌شود، ما شاهد نقض حقوق بشردوستانه هم هستیم. مانند شرایط یمن که کشور متجاوز مانع از ارسال کمک‌ها به این کشور می‌شود. در واقع در شرایط جنگ ما شاهد فجیع‌ترین نقض حقوق بشر هستیم که کمتر از آن یاد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه منطقه ما امروز شاهد اوضاع ناآرامی است، عنوان کرد: شرایط یمن، بحرین، سوریه و داعش در عراق را داریم و باید ببینیم که مکانیسم حقوق بشر چگونه به این وضعیت نگاه می‌کند. متاسفانه با اینکه بحث تروریسم موضوع مهمی در حقوق بشر است ولی امروز اراده جدی برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد. اکنون در منطقه تنها کشوری که با تروریسم مبارزه می‌کند جمهوری اسلامی ایران و سوریه است.
معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با تاکید بر اینکه کشورهای مدعی حقوق بشر اعتقادی به شأن و کرامت انسانی ندارند، گفت: دین اسلام به شرافت و کرامت انسانی تاکید فراوان دارد، ولی متاسفانه امروز مورد غفلت کشورهای مدعی حقوق بشر و غربی قرار گرفته است. متأسفانه برخی از فجایعی که ما در منطقه شاهد آن هستیم به دلیل این است که آنها برداشت نادرستی از اسلام دارند.غریب‌آبادی افزود: شأن و کرامت انسانی جایگاه والایی در ادیان دارد و نمی‌دانم که چرا برخی از کشورها به آن غفلت می‌کنند با اینکه مدعی‌اند باید از حقوق بشر حمایت کرد.وی با اشاره به اینکه متاسفانه از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌شود، گفت: در حال حاضر حقوق بشر تبدیل شده به وسیله‌ای برای اعمال فشار سیاسی به برخی کشورها.
نمونه سوءاستفاه سیاسی از حقوق‌بشر علیه کشورها، جمهوری اسلامی ایران است. انقلاب اسلامی، انقلاب حقوق بشری بود و وضعیت ما بعد از انقلاب با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. تعیین گزارشگر ویژه برای ایران نشان دهنده نگاه ابزاری به حقوق بشر است. معاون بین‌الملل ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه یادآور شد: متاسفانه فجایعی که عربستان در منطقه ما به‌وجود آورده و نیز حوادثی که در یمن افتاده موضوعاتی نیست که به سادگی از آن گذشت. در صورتی که سازمان‌های بین‌المللی به راحتی از آن می‌گذرند و این موضوعات را بررسی نمی‌کنند. غربی‌ها نیز مایل‌اند که استانداردهای واحد خودشان را در حقوق بشر وارد کنند که در اینجا عدم توجه به تنوع فرهنگی رخ می‌دهد. ولی با این وجود متأسفانه به این موضوعات توجهی نمی‌شود؛ بنابراین نظام بین‌المللی نیاز به بازتعریف ساختار خودش در حقوق بشر را دارد و باید تعریف قابل قبولی از انسان و کرامت انسانی ارائه شود چرا که تعریف ما از این موضوع با غربی‌ها متفاوت است.
غریب‌آبادی با اشاره به اینکه باید به تنوع فرهنگی احترام گذاشت و رویکردها باید تغییر کنند، گفت: هرچند که در بحث تروریسم نیز اختلاف نظر وجود دارد ولی باز باید با این پدیده مبارزه کرد و در مبارزه با تروریسم باید حقوق افراد رعایت شود. گرچه مبارزه با پدیده تروریسم هیچ جایگاهی در اسناد حقوق بشری ندارد. به عنوان مثال با اینکه باید با پدیده موادمخدر مبارزه کرد اما این موضوع هیچ جایگاهی در اسناد بین‌المللی ندارد ولی با این وجود باید در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر حقوق آنها را مدنظر قرار داد و باید این موضوع تعریف شود.

 بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر، طرفداران قلابی آن هستند
در ادامه این کنفرانس حسین شیخ‌الاسلام، مشاور رییس مجلس در امور بین‌الملل، گفت: حقوق بشر موضوعی نیست که غربی‌ها مطرح می‌کنند. بلکه حقوق بشر مربوط به تمدن بشری و ادیان است به ویژه مربوط به دین مبین اسلام است.
وی با طرح این پرسش که امسال رییس کمیته حقوق بشر سازمان ملل کیست، افزود: عربستان. امسال هلند قطعنامه‌ای را در رابطه با یمن ارائه داد و خواست که از مردم یمن دفاع کند ولی غرب هلند را مجبور کرد که این قطعنامه را پس بگیرد و قطعنامه دیگری در محکوم کردن حوثی‌ها ارائه دهد.
شیخ‌الاسلام اظهارکرد: هواپیمای بی‌سرنشین آمریکا در افغانستان بیمارستانی را بمباران کرد که 200 نفر در آن شهید شدند. بنابراین می‌توان گفت که بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر همان جنایتکارانی هستند که در طرفداری حقوق بشر قلابی صدای‌شان بلندترین است.

 افراطی‌گری سمی مهلک برای صلح جهانی است
همچنین محمد واحدی، مسئول موسسه صلح زیبا نیز در کنفرانس بین‌المللی «سکوت صلح»  با اشاره به اهمیت صلح و امنیت بین‌المللی اظهار کرد: همانطور که می‌دانید صلح و امنیت بین‌المللی یکی از آرمان‌های بشریت به حساب می‌آیند که متاسفانه تا به حال برای همگان به طور ملموس قابل حصول نبوده است. وی ادامه داد: پس از تدوین منشور سازمان ملل متحد اصل در روابط بین‌المللی بر صلح و دوستی بنا شده و جنگ و مخاصمه ممنوع گشته است، مگر در حالتی که برای دفاع باشد؛ متاسفانه از سال‌های تاسیس سازمان ملل نه تنها صلح به معنای واقعی آن شکل نگرفت، بلکه جنگ‌های خانمان سوز زیادی هم در دنیا ایجاد شد. مسئول موسسه صلح زیبا تصریح کرد: امروز مردم بی‌دفاع و مظلوم یمن تحت سخت‌رین شرایط به سر می‌برند و هواپیماهای جنگی کشورهای متجاوز روزانه ده‌ها و بعضا صدها انسان اعم از مرد و زن و کودک بیگناه را به خون می‌کشاند، اما سازمان‌های بین‌المللی نه تنها در قبال این جنایت سکوت کرده‌اند بلکه با فراهم کردن قطعنامه‌ها به محکوم کردن مظلوم می‌پردازند.


کلید واژه ها : - - - - - - - -