به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

آیت‌الله آملی لاریجانی: جوسازی حقوق بشری غربی‌ها با هدف فشار سیاسی به ایران است

رییس قوه‌قضاییه جوسازی و ادعاهای حقوق بشری آمریکایی‌ها و غربی‌ها را با هدف فشار سیاسی بر ایران دانست.

به گزارش  روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم و تأکید بر ضرورت اقامه پرشورتر عزای حسینی در سراسر کشور،اظهارکرد: ماه محرم که ماه حزن شیعیان در مصایب ابا عبدالله (ع) و اهل بیت (ع) است تأثیر بسیار عمیقی در حیات شیعیان بلکه همه مسلمانان دارد.
وی فشارهای حقوق بشری غربی‌ها به جمهوری اسلامی ایران در موضوع اجرای احکام اسلامی از جمله قصاص را «سیاسی» خواند و افزود: آمریکا و کشورهای غربی در حالی به دلیل اجرای یک حق قرآنی به ما فشار سیاسی وارد می‌کنند که راه حل معقول و بازدارنده‌ای برای مقابله با افزایش خشونت‌ها و کشتارهای داخلی خود ندارند.
 

دادگاه - موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

دادگاه – موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

   تأثیر محرم بر روحیه ظلم ستیزی شیعیان
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر ضرورت درک و فهم تأثیر بسیار عمیق قیام عاشورا بر روحیه ظلم ستیزی و مقاومت شیعیان در طول تاریخ، گفت: باید عمق تأثیر رشادت‌ها و شهادت‌های قیام عاشورا و عواطفی را که حضرت اباعبدالله (ع) و اهل‌بیت (ع) و یاران ایشان و ائمه اطهار (ع) برای حفظ دین عرضه کردند به حد فهم خود درک کنیم و برای حفظ آن بکوشیم. وی با تأکید بر اینکه «باید حرمت این ماه و مصایب اهل‌بیت (ع) قبل و بعد از واقعه عاشورا پاس داشته شود»، اظهار کرد: حادثه عظیم عاشورا علاوه بر ابعاد ظاهری خود ابعاد معنوی و باطنی عمیقی داشت که باید در آن غور کرد و در عین اقامه عزا و حفظ حرمت و درک عظمت این حادثه تاریخی و عظیم، از تفسیرهای مادی گرایانه نسبت به آن پرهیز کرد.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: حضرت ابا عبدالله (ع) ولی خدا بود و قیام و قعود ولی خدا به امر خداوند است و در این راه اباعبدالله(ع) به خوبی می‌دانستند که هم خودش و هم اصحابش پای به میدان شهادت می‌گذارند و اهل بیت ایشان هم به اسارت می‌روند با این حال از قول افراد حاضر در سپاه دشمن نقل شده است که چهره‌ای نورانی‌تر از چهره امام حسین (ع) در روز عاشورا ندیدند. سّر مطلب اتصال ولی خدا و اصحابش به خدا و عبودیت آنان است.
وی تأکید کرد: اینگونه است که حضرت زینب (س) نیز پس از واقعه عاشورا در مجلس یزید می‌ایستند و می‌فرمایند «ما رأیت الا جمیلا».
رییس دستگاه قضا مهمترین پیام قیام عاشورا را احیای سنت پیامبر، اقامه عدل، امر به معروف و نهی از منکر و ظلم ستیزی و مقاومت و صبر در برابر ظالمان و مقابله با آنان دانست و افزود: ابعاد حقیقی قیام عاشورا را باید در عبودیت محض ابا‌عبدالله (ع)  دید و به آن توجه کرد؛ نه اینکه قیام آن حضرت را به تلاشی برای اقامه حکومت عدل محدود کرد و نه انذارهای او را به معنای مذاکره امروزین ‌دانست.
وی توجه به خطابه‌ها و سخنان امام حسین (ع) در روز عاشورا به منظور درک ابعاد باطنی و معنوی  قیام عاشورا را مهم و ضروری ارزیابی کرد و گفت: حضرت ابا‌عبدالله (ع) در روز عاشورا خطابه‌های مهمی دارند که در ضمن آنها انذار و تخویف دشمنان است و پناه بردن به خداوندی که همه عالم در قبضه قدرت اوست و از جمله این آیه شریفه را تلاوت کرده‌اند: «اِنَّ وليَ الله الذي نَزَّل الكتاب و هو يتولى الصالحين» و این رجوع عبد است به مولای حقیقی و بیان ولایت حقّ متعال؛ با وجود چنین خطابه‌ها و انذارهایی که هدف قیام را به خوبی روشن کرده است؛ تفسیرهای مادی و محدودکننده جز تحریف واقعه عاشورا که الگوی ماندگار شهادت و ظلم ستیزی در راستای عبودیت حقّ است، فایده ای ندارد.
 
   سردار همدانی الگوی جوانان
آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت مجدد شهادت سردار حاج حسین همدانی، شهادت این سردار اسلام را نمونه‌ای از تأثیرگذاری واقعه عاشورا توصیف و تأکید کرد: این شهید پاکباخته و سرافراز دوران جوانی خود را در دفاع مقدس گذراند و در دوره‌ای که می‌توانست از فراغت بازنشستگی خود استفاده کند با تمام توان به پاسداری از مرزهای اسلام پرداخت.
وی افزود: شهادت این سردار بزرگ را به ملت شریف ایران و سپاه پاسداران که چنین فرزندانی دارد تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند متعال درجات او را عالی‌تر گرداند و به الگویی برای جوانان ما در طی کردن مسیر شهادت و مقاومت تبدیل شود.
 
   قصاص، حقی قرآنی است
رییس قوه‌قضاییه در ادامه با اشاره به تکرار ادعاهای حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: فشارهای حقوق بشری غرب علیه جمهوری اسلامی ایران دوباره به راه افتاده و موضوع قصاص‌ها را مطرح کرده‌اند، در حالی که بارها گوشزد شده است که چگونگی اداره کشورهای اسلامی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی ربطی به غربی‌ها ندارد. آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه قصاص حقی قرآنی است و جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از ارزش‌های الهی خود عقب‌نشینی نخواهد کرد، افزود: غربی‌ها در حالی در باب حقوق بشر و موضوع قصاص که حق اولیای دم است به جوسازی علیه جمهوری اسلامی می‌پردازند که کشتار مردم یمن و فلسطین و حمله به مردم در افغانستان و عراق و کشتن زنان و کودکان برایشان مهم نیست.
وی ادامه داد:  آمریکا و غربی‌ها در مقابل حجم روزافزون حوادث و  قتل‌ها در کشورهای خود و افرادی که اسلحه به دست می‌گیرند و در دانشگاه‌ها و کلیساها و اماکن عمومی تیراندازی می‌کنند چه روش بازدارنده و معقولی به کار بسته‌اند که جلوی این رفتارهای خشن را بگیرند و در عرصه زندگی سیاسی، حقوقی و قضایی خود چه روش معقول و برتری را برای مقابله با چنین حوادثی نشان داده‌اند که حالا به موضوع قصاص ایراد وارد می‌کنند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه «ادعاهای گزاف آمریکایی‌ها و غربی‌ها فقط با هدف فشار سیاسی بر ایران» است، گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس شرع و قانون اساسی عمل می‌کند و اعتباری برای این ادعاهای گزاف قائل نیست.
 
   پاسخ مناسب به دهن کجی غربی‌ها
رییس قوه‌قضاییه در بخش پایانی سخنان خود از اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترک نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به دلیل حضور سلمان رشدی مرتد تقدیر کرد و اظهارکرد: دعوت از شخص فاسد و مرتدی چون سلمان رشدی در این نمایشگاه نوعی دهن کجی به مسلمانان بود و حرکت وزیر ارشاد پاسخ خوبی به غربی‌هاست که امیدواریم از این به بعد نیز همچنان در مقابل چنین رفتارهایی تکرار شود.
در جلسه مسئولان عالی قضایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها بحث و بررسی شد.


کلید واژه ها : - - - - - - - - - -