به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

محسنی اژه‌ای با اشاره به موافقت رهبر انقلاب اعلام کرد ورود دستگاه قضا به موضوع بورسیه‌ها

سخنگوی قوه قضاییه در هشتاد و هشتمین نشست خبری خود ضمن پاسخ به سوالات خبرنگاران و تشریح مختصری از مسائل اخیر داخلی و خارجی، از موافقت رهبر انقلاب با تغییر در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیه‌ها خبر داد.

موسسه حقوقی جعفرزاده jafarzadeh law firm

موسسه حقوقی جعفرزاده
jafarzadeh law firm

  قطعنامه حقوق بشری علیه ایران مضحک است
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ابتدای این نشست خبری ضمن تبریک هفته بسیج و ابراز امیدواری برای عزاداری شایسته در ایام اربعین حسینی، درباره قطعنامه اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: صدور قطعنامه غیرالزام‌آور علیه جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر به بهانه عدم حقوق بشر در ایران، برای سازمان‌های بین‌المللی بسیار مضحک و شرم‌آور است.
وی با بیان اینکه تروریست و داعش مورد حمایت غرب، آمریکا و اسرائیل است، افزود: سازمان‌های بین‌المللی در شرایطی برای ایران قطعنامه صادر کرده‌اند که برای همه دنیا مشخص است کشورهایی مانند آمریکا و اسرائیل، داعش را مسلح کردند و از آن نفت می‌خرند و حتی در استخراج و فروش نفت نیز کمک می‌کنند و چه ظلم‌هایی که در حق مردم عراق و سوریه نکردند. محسنی اژه‌ای تأکید کرد: به تازگی هم اتفاقی در فرانسه افتاد که از نظر ما محکوم است، اما از همین اقدامات بعد از حادثه فرانسه می‌بینید که چگونه مردم را بدون حکم قضایی دستگیر و یا تیراندازی می‌کنند و یا افرادی را بدون حکم حبس و نگهداری می‌کنند و بسیاری از اقدامات غیرقانونی انجام می‌دهند.
وی گفت: آنچه علیه ایران مطرح می‌کنند نقض حقوق بشر کرده، این است که امثال قاچاقچیان را مجازات می‌کنند اما خودشان تروریست‌ها را کمک مالی و تسلیحاتی می‌کنند و به عبارت دیگر پرونده اسرائیل و آمریکا از نقض اولیه حقوق بشر پر است. به گفته محسنی اژه‌ای، جمهوری اسلامی ایران براساس قوانین داخلی خود، قاچاقچیان را مجازات می‌کند.
معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: کسانی که 17 هزار نفر از مردم ما را شهید کردند و تعدادی را معلول و مجروح کردند را در کشور خود پناه می‌دهند و به آنها تجهیزات و امکانات می‌دهند، حال این کشورها ایران را ناقض حقوق بشر می‌دانند. وی در ادامه ضمن تشکر از فرمانده نیروی انتظامی برای برخورد با جرایم مشهود به صورت جدی، اعلام کرد که هرگونه کمکی را از قوه قضاییه بخواهند انجام می‌دهیم.

 اختصاص شعبی از دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به شکایت بورسیه‌ها
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ورود دستگاه قضا به پرونده بورسیه‌ها فقط شامل دانشجویان بورسیه است گفت: دیوان عدالت اداری ودستگاه قضا اجازه ورود نداشتند ولی اجازه داده شد در همین خصوص وارد شوند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس این مصوبه شورای انقلاب عالی فرهنگی تصمیماتی گرفتند که بر طبق مصوبه این شورا کمیته ذیربط در این مصوبه تشکیل شد و تصمیم گرفتند اگر کسی شاکی بود دیوان عدالت اداری نباید به این موضوع ورود کند یکی از شکایتهای مطرح شده موضوع بورسیه ها بود که تعدادی از دانشجویان آن را مطرح کرده بودند علاوه بر این تعدادی از اعضای انقلاب فرهنگی نامه ای نوشته واعلام کردند باید تجدید نظری در خصوص این مصوبه انجام شود پیرو این مسأله رییس قوه قضاییه نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب ارسال و پیشنهاد دادند همانطور که اگر درمحکمه‌ای که با حضور وکیل، قاضی و کیفرخواست به یک مسأله رسیدگی شده و حکم قطعی صادر می‌شود، بازهم راهی هست تا اگر حکمی خلاف شرع بود، بتوان به آن رسیدگی کرد؛ در موضوع بورسیه‌ها هم مشابه این مسئله لحاظ شود و اگر کسی اعتراض کرد شعبی از دیوان عدالت اداری به آن رسیدگی کند. وی با اعلام موافقت رهبری برای ورود قوه قضائیه به موضوع بورسیه‌ها گفت: رهبری به صورت موردی موافقت کردند و گفته‌اند درخصوص بورسیه‌ها قوه قضائیه می‌تواند ورود کند.

  آمادگی دستگاه قضا برای وصول مطالبات بانکی
محسنی اژه‌ای در ادامه این نشست گفت: قوه قضاییه آمادگی دارد تا ضمن حمایت از هر نوع فعالیت سالم اقتصادی در امر تولید، از بانک‌ها هم جهت وصول مطالباتشان از بانک مرکزی حمایت خواهد کرد. سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: همچنین درباره معوقات بانکی آمادگی همکاری کامل داریم ولی این در حالی است که بانک‌ها هم دقت لازم را داشته باشند تا این معوقات با نظارت‌های منظم و بازرسی‌های دقیق تکرار نشود.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به «حمایت» مبنی بر اینکه گام بعدی قوه قضاییه در صورت عدم تطبیق موسسات مالی غیرمجاز با قوانین و ضرب‌الاجل دادستانی به بانک مرکزی چیست، گفت: شورای پول و اعتبار مهلتی را تعیین کرده که این موسسات خود را با قانون تطبیق دهند و اگر تطبیق ندهند تعطیل می‌شوند و اگر سرپیچی این موسسات جرم تلقی شود، قوه قضاییه برخورد می‌کند و اگر تخلف باشد دستگاه مربوطه برخورد خواهد کرد.  حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت لیست منتشر شده در خصوص 500 بدهکار بانکی به کجا رسید؟ گفت: من آخرین اخبار و گزارش ها را نگرفتم اما زمانی که دادستان کل کشور بودم چون دادستان عضو شورای پول و اعتبار و نظارت بر بانکها است از آن حیث من به روز بودم اما از معاونت اقتصادی دادستان کل کشور جویا شدم، خود بانکها به توافق رسیدند واستمهال کردند با برخی از معوقات با توافق بانک ترتیبی داده شده است که در حال دریافت از بدهکاران هستند ، برخی نیز بازداشت شدند و برخی آزاد هستند اما پرونده بسته نشده است در هر حال بانک‌ها باید در گرفتن اسناد و تضامین دقت کنند تا مشکلاتشان کمتر شود.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: در بسیاری از این پرونده‌ها، وثیقه‌ها به میزان بدهی اعتبار ندارد و گاهی نیز با تبانی قیمت ملک مورد وثیقه بیش‌تر، اعتبارسنجی شده است. وی در ادامه به آخرین وضعیت پرونده مدیران سابق بانک‌های ملی، مسکن و صادرات اشاره و اظهار کرد: این افراد در حال محاکمه بودند و بعید می‌دانم محاکمه‌شان تمام شده و حکمشان صادر شده باشد.

  تلاش‌ همه دستگاه‌ها برای برگزاری انتخاباتی آرام
محسنی اژه‌ای در خصوص برگزاری انتخابات مجلس و حفظ آرامش و امنیت در حین انتخابات گفت: لازمه برگزاری سالم و با آرامش انتخابات همکاری همه دستگاه‌ها و آحاد مردم است. وی تصریح کرد: نتیجه انتخابات هرچه مردم رای دهند خواهد بود و طبق قانون باید به آن ملتزم بود، دستگاه‌های مربوطه همچون قوه قضائیه، دولت و وزارت کشور باید در زمینه یک انتخابات سالم تلاش کنند و قطعا هرجا ببینیم کسی خواسته یا ناخواسته امنیت را به هم بزند تدابیر لازم را می‌اندیشیم. به گفته محسنی اژه‌ای، وزارت کشور، سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی و دستگاه قضایی در جهت برگزاری یک انتخابات آرام با حفظ امنیت کشور تلاش می‌کنند.

  تائید بازداشت پسر یکی از وزرای دولت اصلاحات
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی مبنی بر بازداشت پسر یکی از وزرای دولت اصلاحات در جریان پرونده دکل گمشده اظهار کرد: این موضوع صحت دارد و در رابطه با همان پرونده مذکور بوده است اما هنوز میزان ارتباط این فرد با این پرونده مشخص نشده است.
محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین وضعیت  اعتراض و بروز تنش به یک نشست سیاسی  در شهرستان قرچک گفت: هنوز تحقیقات در این خصوص تمام نشده و ابعاد اتفاقات نیز مشخص نشده و همچنین به قوه قضاییه نیز گزارشی در این خصوص ارسال نشده است. وی همچنین درباره اظهاراتی مبنی بر حقوق 60 میلیون تومانی سعید مرتضوی در زمان ریاست سازمان تامین اجتماعی گفت: در مورد اینکه چه کسی چقدر حقوق گرفته اطلاعی ندارم و شاید موظف باشیم ببینیم مدیران دیروز و امروز چقدر حقوق می‌گیرند. البته شاید دستگاه‌های نظارتی این موضوع را پیگیری کنند و پرونده‌های دیگر از وی نیز در حال پیگیری بوده و حتی برخی از آنها منجر به حکم شده است.
محسنی اژه‌ای در خصوص حکم جیسون رضائیان نیز اعلام کرد که حکم وی صادر شده اما به متهم و وکیلش ابلاغ نشده است. وی درباره آخرین وضعیت پرونده شیراز گفت: در حال حاضر دادگاه در فرصت ارائه لوایح طرفین در این پرونده است.

   رسیدگی ویژه به پرونده‌های محیط زیست
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤال دیگری در مورد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در باب مساله محیط زیست گفت: این یک سیاست کلی است و باید قوانین آن نیز نوشته شود که طی آن ممکن است بعضی از اعمال که تا به امروز جرم نبوده، از این به بعد در حوزه محیط زیست، جزو عناوین مجرمانه محسوب شود، دستگاه قضا به‌عنوان مدعی‌العموم وارد خواهد شد و به جرم صورت‌گرفته رسیدگی خواهد کرد.
وی در ادامه با ارائه ارزیابی خود از تحولات منطقه و ناامنی‌های اخیر گفت: سیستم اطلاعاتی و امنیتی ما هوشیار هستند و قرارگاه‌های استان و مرزهای کشور تقویت شده‌اند و جمهوری اسلامی ایران در امنیت بالایی به سر می‌برد، ولی نباید دشمن را کوچک بشماریم.
محسنی اژه‌ای گفت: درباره اقدامات اخیر نیز آنچه روز گذشته وزارت اطلاعات اعلام کرد و تیم تروریستی که در شهرستان ارومیه دستگیر کردند، از یک گروه خاص نبودند و از شاخه گروه‌های تکفیری بودند که از طرف آمریکا حمایت می‌شدند. به گفته وی، تحقیقات درباره دو تیم تروریستی دستگیرشده ادامه دارد و در ابتدای تحقیقات اولیه هستیم.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت خبرنگاران دستگیرشده اظهار کرد: بنده اطلاعات جدیدی وجود ندارد اما همه دستگیرشدگان رسانه‌ای و خبرنگار نیستند و در حال حاضر پرونده بعضی از آنها تکمیل و در دادسرا آخرین بازپرسی‌ها در حال انجام است. معاون اول قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده حادثه منا گفت: هنوز اتفاق جدیدی نیافتاده است اما گمانه‌هایی مبنی بر اینکه ممکن است عده‌ای زنده و ربوده شده باشند نگرانی جدی را ایجاد کرده‌ است.

  تاکید سخنگوی دستگاه قضا بر حرفه‌آموزی زندانیان
محسنی اژه‌‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بنیاد تعاون این همه درآمد میلیاردی خود را در کجا هزینه می‌کند که خانواده زندانیان و سازمان زندان‌ها با مشکلات مالی مواجه هستند، گفت: بخشی از درآمد این بنیاد صرف خانواده زندانیان می‌شود باید برای زندانیان ایجاد شغل کنند اما بنیاد تعاون به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.
وی افزود: اعتقاد من این است سازمان زندان‌ها، بنیاد تعاون زندانیان، قوه قضاییه و حتی خود نظام باید ترتیبی دهند که زندانیان بیشتر حرفه‌آموزی کرده و مشغول به کار باشند که در این راستا می‌توانند با بخش خصوصی قرارداد ببندند.  سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده یک پسر با عکس‌های جنجالی گفت: متاسفانه هر کسی که موبایل به دست دارد بسیاری از عکس‌ها را برای گروه و افراد دیگر ارسال می‌کند که این خود می‌تواند عامل فساد دیگری شود.
وی افزود: این کار اقدام بسیار قبیح و زشتی بوده و در مواردی قانونگذار حکم مفسد فی‌الارض را برای آن داده است.  محسنی اژه‌ای درباره آخرین وضعیت سردفتر متخلفی که از بابک زنجانی هشت میلیارد حق‌الثبت دریافت کرده بود، گفت: تخلفی که صورت گرفته بود این بود که آنها هشت هزار میلیارد سند صوری نوشته بودند و زمین را قیمتگذاری کرده بودند و آن سردفتر هم بیش از یک و نیم میلیارد در این رابطه دریافت کرده بود که بلافاصله بازداشت شد. به گفته وی، از آنجایی که این سردفتر مبلغ مذکور را به عنوان رشوه دریافت کرده بود مجازات سنگینی دارد.


کلید واژه ها : - - - - - - - - - -