به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

بازدید وکلای دادگستری کشور ترکیه از دیوان عالی کشور

به گزارش اداره روابط عمومی و تشریفات دیوان عالی کشور هیأتی از کانون وکلای دادگستری ترکیه که مهمان کانون وکلای دادگستری استان البرز بودند از کاخ دادگستری بازدید و پس از آن با آقای دکتر انصاری معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور دیدار نمودند.

ديدار وكلاي تركيه از ديوان عالي كشور - موسسه حقوقي بين المللي حاميان عدالت

ديدار وكلاي تركيه از ديوان عالي كشور – موسسه حقوقي بين المللي حاميان عدالت

در این دیدار معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور ضمن خوش آمد گویی به مهمانان بدواً ساختار تشکیلات دیوان عالی را تشریح و سپس به وظایف قانونی دیوان عالی کشور اشاره و عنوان نمود دیوان عالی کشور در نظام جمهوری اسلامی ایران بالاترین مرجع قضائی کشور است.

انصاری افزود به موجب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم و ایجاد وحدت رویه قضائی و همچنین مسئولیتهایی که طبق قانون به آن محول شده دیوان عالی کشور شکل گرفته است. و همچنین وظیفه نظارتی دیوان عالی کشور از طریق نقض و ابرام آراء در مورد آرائی که قابل فرجام و یا تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور است اِعمال می شود. از طرفی معاونتی در دیوان عالی کشور به عنوان معاونت نظارت و بازرسی وجود دارد که به طرق مختلف از جمله طرق سیستمی و میدانی بر کلیه آراء صادره در محاکم نظارت دارد.

وی اضافه کرد: «وظائف دیگری که طبق قانون برای دیوان عالی کشور مشخص گردیده حل اختلاف در صلاحیت و تشخیص صلاحیت بین محاکم است. همچنین تجویز اعاده دادرسی در امور کیفری، تجویز احاله رسیدگی به امر کیفری به دادگاهی غیر از دادگاه صالح و همچنین رسیدگی به تخلّفات رئیس جمهور از وظایف قانونی دیوان است.»

معاون نظارت دیوان عالی ادامه داد: در غالب نظامهای حقوقی در دنیا دیوان عالی کشور به صورت شکلی به پرونده ها رسیدگی می کند ولی در سیستم قضائی ما با توجّه به قانون آئین دادرسی ها هم به صورت شکلی و هم به صورت ماهیّتی در مواردی که قانون مشخص کرده رسیدگی می نماید.

دکتر انصاری درخصوص تشکیل هیأت عمومی برای ایجاد وحدت رویه اعلام کرد هرگاه از شعب مختلف دیوان عالی کشور یا دادگاه ها نسبت به موارد مشابه اعم از حقوقی، کیفری، امور حسبی یا استنباط متفاوت از قوانین آراء مختلفی صادر شود رئیس دیوان عالی کشور یا دادستان کل به هر طریقی که آگاه شوند مکلفند نظر هیأت عمومی دیوان عالی کشور را به منظور ایجاد وحدت رویه درخواست کنند.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور درخصوص تشکیل جلسات هیأت عمومی وحدت رویه و آراء اصراری دیوان توضیحات مبسوطی برای مهمانان ارائه داد.

در پایان مهمانان سؤالات مختلفی درخصوص

، چگونگی گزینش قضات دیوان و سنوات خدمتی آنها، تعداد شعب دیوان، همچنین اختصاصی بودن شعب از معاون نظارت پرسیدند و پاسخ لازم به آنها داده شد.

منبع : http://www.divanealee.gov.ir/Default.aspx?tabid=4711&articleType=ArticleView&articleId=112118


کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - - -