به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

در نشست دادستان و رییس کل دادگستری تهران مطرح شد افتتاح رسمی دادسرای جرایم پولی و بانکی در اسفند ماه امسال

دادستان عمومی و انقلاب تهران از افتتاح رسمی دادسرای جرایم پولی و بانکی در اسفند ماه سال جاری خبر داد و بر نقش موثر دادسراهای تخصصی در رسیدگی به جرایم مرتبط با این دادسراها تاکید کرد.
به گزارش روابط‌عمومی دادستانی تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی در نشستی مشترک با غلامحسین اسماعیلی، رییس‌کل دادگستری استان تهران، اظهارکرد: با توجه به وسعت شهر تهران، اهمیت جرایم ارتکابی و پرونده‌های مطروحه در این حوزه قضایی وسیع، سیاست دادسرای عمومی تهران مبنی بر تشکیل نواحی تخصصی است که در این راستا افتتاح رسمی دادسرای جرایم پولی و بانکی در اسفند ماه سال جاری در دستور کار قرار دارد.

موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت …………………………………….. Jafarzadeh Law Firm

www.jafarzadehlawfirm.com

دادگاه - موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

دادگاه – موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

 مشکلات پرونده‌های بزرگ و ملی  
وی به وضعیت شهر تهران در زمان انتصاب خود به عنوان دادستان این شهر که هم زمان با اغتشاشات جریان فتنه 1388 بود و اعلام اینکه دادسرای شهید مقدس در این دوران شکل گرفت تا پرونده‌های متهمان و عوامل جریان فتنه و جرایم امنیتی در این دادسرا متمرکز شود، به دیگر پرونده‌های ملی و بزرگی که در دوره تصدی خود رسیدگی شده است از جمله فساد سه هزار میلیارد تومانی، جرایم ارتکابی از سوی جریان انحراف، جرایم مرتبط با اخلال در بازار ارز و طلا، کلاهبرداری از سوی برخی شرکت‌های لیزینگ، پرونده بدهکار نفتی، فساد 12 هزار میلیارد تومانی و پرونده تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج اشاره کرد و گفت: مشکلات مرتبط با پرونده‌های مهم که برخی مختومه شده‌اند از جمله اداره اموال پرونده‌ی فساد سه هزار میلیارد تومانی هنوز بر دادسرا مشهود است.
دادستان عمومی و انقلاب تهران اقدام دیگر دادستانی را تشکیل پنج دایره نظارت بر زندان‌های تهران تحت اداره مستقیم دادستان اعلام کرد وافزود: فعالیت این دوایر نظارت، موجب حضور نمایندگان دادستان در تمامی زندان‌ها شده و نظارت بر زندانیان را تسهیل کرده است.
جعفری دولت‌آبادی به تشکیل معاونت اجرای احکام در دادسرای تهران به ریاست یکی از معاونان اشاره کرد که با هدف نظارت بر وضعیت واحدهای اجرای احکام و الزام سرپرستان نواحی به نظارت دقیق‌تر و توجه بیشتر بر اجرای احکام به عمل آمده است.
وی به تشکیل شعب ویژه در اجرای احکام و تجمیع پرونده‌های محکومان زندانی در این شعب و تشکیل دفتر زندانیان در هر ناحیه از دادسرا اشاره کرد و این تدبیر را در راستای اشراف دادستان بر آمار روزانه‌ زندانیان به منظور نظارت بر وضعیت آنان دانست.

 پیگیری پرونده‌های محکومان قتل عمد و موادمخدر
جعفری دولت‌آبادی در تشریح اقدامات به عمل آمده نسبت به محکومان به قصاص نفس و اعدام از بابت جرایم مرتبط موادمخدر و روان‌گردان، به تشکیل دو دفتر پیگیری در این راستا اشاره کرد و اظهارکرد: این دو واحد پیگیری با هدف بازبینی پرونده‌ها و آراء صادره، تسریع در روند عفو و دیگر اقدامات مربوط به این دسته از محکومان راه‌اندازی شده است که در این بخش موفق به انطباق آمار دادسرا و زندان و همچنین به روزرسانی آن شده‌ایم.
دادستان عمومی و انقلاب تهران از راه‌اندازی معاونت نظارت و ارزیابی در دادسرای عمومی تهران که با تصویب ریاست قوه‌قضاییه ایجاد شده است، خبر داد و از عدم ابلاغ برخی دادنامه‌ها به دادستان انتقاد کرد و گفت: دادستان باید از آرا مطلع شود تا حق خود بر اعتراض را اعمال کند.
وی از خنثی کردن برخی اقدامات دادسرا از سوی دادگاه‌ها گلایه کرد و ادامه داد: بسیار پیش آمده که دادسرا در اجرای وظایف ذاتی خود یعنی حمایت از حقوق عامه و سلامت و بهداشت عمومی، برخی اماکن متخلف را پلمپ کرده و دادگاه بلافاصله دستور رفع پلمپ داده است.
جعفری دولت‌آبادی بر ضرورت برخورد با متهمان تاکید کرد و افزود: از پلیس خواسته‌ایم تمامی محکومان سرقت در تهران که قریب به 17هزار نفر هستند، تا آخر سال جاری دستگیر شوند.
جعفری دولت‌آبادی گفت: در خصوص زنان ویژه، کودکان خیابانی، معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها برنامه‌های مفیدی در دستور اجرا قرار گرفته است، اگر چه برخی مشکلات در این زمینه هنوز پابرجاست.
وی کمبود امور رفاهی برای دادسرا شامل وام، خانه‌های سازمانی و بهره‌وری را مورد اشاره قرار داد و ضمن اینکه اختصاص کارانه‌ ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های مهم را خواستار شد، از اختصاص بهره‌وری به نواحی دادسرا بدون اطلاع دادستان انتقاد کرد و اظهارکرد: بهره‌وری دادسرا باید از طریق دادستان بین نواحی تقسیم شود تا امکان مدیریت دادستان بر نواحی فراهم شود.
دادستان عمومی و انقلاب تهران به تعداد قضات دادسرا اشاره کرد که بیشتر از شمار قضات بسیاری از استان‌ها است و براین اساس مقایسه دادسرای عمومی تهران با دادسرای دیگر شهرستان را قیاس مع‌الفارق خواند و گفت: به ما حق دهید که بخواهیم نگاه‌ها به دادسرای عمومی تهران تغییر کند.

 استقبال دادگستری از جلسات مشترک با دادسرا
در ادامه غلامحسین اسماعیلی با استقبال از استمرار این جلسات و با تاکید بر ضرورت رعایت نظم و انضباط از سوی کارکنان و توجه خاص دادگستری استان بر سلامت کادر اداری و قضایی، اظهارکرد: طی یکی دو سال اخیر گام‌هایی رو به جلو برداشته شده است که باید پیشرفت‌های بیشتری داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نباید قائل به افزایش آمار جرایم از جمله جرایم ارتکابی از سوی برخی قضات باشیم، گفت: رصد مطلوب جرایم و تعقیب بهتر مجرمان موجب افزایش شمار پرونده‌ها می‌شود؛ به عنوان مثال در حوزه زمین‌خواری معتقدم موارد زمین‌خواری افزایش نیافته بلکه رصد این جرایم و تعقیب زمین‌خواران مطلوب‌تر شده است.
رییس‌کل دادگستری استان تهران از احداث ساختمان‌هایی برای دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران و مجتمع قضایی اطفال و نوجوانان خبر داد و با اشاره به در پیش رو بودن سفر رییس قوه‌قضاییه به دادگستری استان تهران، برای این سفر برکات زیادی را پیش‌بینی کرد.


کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - - - -