به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر داد تشکیل دو پرونده مرتبط با انتخابات در دادستانی تهران

دادستان عمومی و انقلاب تهران  از تشکیل دو پرونده مرتبط با انتخابات در دادستانی تهران خبر داد و گفت: مدیرمسئول روزنامه ایران به دادسرا احضار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادستانی تهران، عباس جعفری دولت‌ آبادی در جلسه شورای معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران ضمن اشاره به انتخابات آتی و حاکمیت اصول جمهوریت و اسلامیت نظام در قانون اساسی که تغییرناپذیر است،‌ برگزاری انتخابات متعدد طی سی و هفت سال گذشته را افتخاری برای نظام اسلامی ایران خواند و اظهارکرد: حضور مردم در بالا‌ترین سطح انتخابات از جمله انتخاب اعضای مجلس خبرگان رهبری،‌ رییس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی،‌ مؤید مشارکت مردم و افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.
 

جرايم و تخلفات انتخاباتي _ موسسه حقوقي بين المللي حاميان عدالت

جرايم و تخلفات انتخاباتي _ موسسه حقوقي بين المللي حاميان عدالت

  احضار مدیرمسئول روزنامه ایران
وی با پیش‌بینی حضور فعال مردم در انتخابات پیش‌رو، آرامش و تأمین امنیت در کشور را مهم‌ترین رکن انتخابات خواند و با اشاره به رخدادهای چند روز اخیر،‌ از جمله اظهارات یکی از نمایندگان مجلس علیه برخی مسئولان دولتی و مطلب درج شده در روزنامه ایران،‌ هشدار داد که دادستانی تهران به پرونده‌های متشکله در این خصوص رسیدگی خواهد کرد. دادستان تهران توضیح داد: هرچند نمایندگان مجلس حق اظهارنظر در امور کشور را دارند،‌ اما این امر نباید با اتهام‌زنی همراه باشد. وی از کاندیداهای انتخابات خواست امر تبلیغات را از اتهام‌زنی تفکیک کنند. اعلام شکایت علیه نماینده مذکور،‌ به یکی از شعب بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه جهت رسیدگی ارجاع شده است.  جعفری دولت‌ آبادی از حضور مدیرمسئول روزنامه ایران و تحقیق از نویسنده مطلب مورد نظر جهت اخذ توضیح در روز جاری در دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد.
 
  اجتناب کاندیداها از ایراد افترا و توهین
دادستان تهران با توجه به انتخابات پیش رو، توهین و افتراء به مسئولان کشور را موجب مخدوش شدن فضای انتخابات و کاهش شور انتخاباتی دانست و از مطبوعات،‌ رسانه‌های جمعی و به‌ویژه نامزدهای انتخابات خواست تبلیغات خود را با توهین و اتهام‌زنی به سایر افراد و مسئولان کشور همراه نکنند.  وی از کاندیداهای انتخابات، مدیران مسئول مطبوعات و سایت‌های خبری خواست درایام تبلیغات انتخاباتی در چهارچوب قانون تبلیغ کنند.  وی اظهار امیدواری کرد: با مشارکت مردم انتخاباتی با شکوه برگزار شده و نتیجه آن رقابت سالم توأم با وحدت باشد. همچنین دادستان تهران، سرپرستان نواحی عمومی دادسرای تهران را ملزم به حضور تمام وقت در نواحی تحت تصدی خود در روز انتخابات کرد.

 3700 محکوم سرقت در زندان به سر می‌برند
همچنین عباس جعفری دولت‌آبادی در جلسه مشترک با رییس‌پلیس آگاهی تهران و معاونان دادستان، سرپرستان دادسرا و قضات اجرای احکام در خصوص اجرای احکام سرقت، از معاونان و سرپرستان دادسراها خواست در امر پیشگیری از وقوع‌جرم،‌ پیش‌قدم باشند و امور مربوط با حوزه بهداشت و سلامت عموم و سرقت را رصد کرده و در خصوص پیشگیری از وقوع جرم در چنین حوزه‌هایی، ‌برنامه‌ریزی کنند. وی در ادامه اقدامات پیشگیرانه را در کاهش ورودی پرونده‌‌ها مؤثر دانست و به معاونان دادسرای عمومی تهران، تأکید کرد: معاونان، برگزاری جلسات با مسئولان حوزه‌های قضایی خود از جمله مسئولان فرهنگی، ‌شهرداری‌ها و بانک‌ها،‌ پیشگیری از وقوع جرم  را مدنظر قرار دهند؛‌ تا به کاهش پرونده‌های ورودی به دادسرا منتهی شود. دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: این اقدامات جزء برنامه‌ها‌ی جدی دادسرا است. جعفری دولت‌آبادی ضمن توصیه به برگزاری جلسات مشترک کارگروه ویژه سرقت با سرپرستان نواحی، ارسال اوراق جلب به دادسرای سرقت و کارگروه از طریق سیستم سمپ را موجب تسریع در جلب محکومان دانست و سرپرستان دوایر نظارت بر زندان‌ها را از اعطای مرخصی به سارقان و پیشنهاد عفو و آزادی مشروط آنان مگر در مواردی ضروری منع  کرد. وی همچنین از قضات اجرای احکام خواست پرونده‌های جدید‌الوصول با موضوع سرقت را سریعاً وارد فرآیند اجرا کرده و از سرپرستان نواحی خواست نظارت خود بر این بخش را تقویت کنند. دادستان عمومی و انقلاب تهران با ارئه آماری از احکام سرقت در نواحی دادسرای تهران، اجرای  طرح  مشترک  پلیس و دادستانی تهران در جلب محکومان را مفید و مؤثر خواند و در تحلیل علت افزایش آمار زندانیان سرقت، به  بهبود وضعیت جلب محکومان سرقت اشاره کرد و ارتباط کارگروه مذکور با سرپرستان نواحی را ضروری خواند و با اعلام اینکه ورود سرپرستان نواحی به موضوع،‌ موفقیت طرح را در پی خواهد داشت،‌ از معاونان و سرپرستان و دادسراها خواست با نظارت مستمر بر اجرای احکام سرقت در تأمین امنیت شهروندان گام مؤثر و مهمی بردارند.

 نقش پلیس در پیشگیری از سرقت
در ادامه این جلسه،‌ سردار عباسعلی محمدیان، رییس پلیس آگاهی تهران در مورد نقش پلیس در اجرای احکام محکومان سرقت و چگونگی اجرای تعداد 17 هزار فقره حکم محکومیت کیفری سارقان، توضیحاتی ارائه داد و با ارائه آمار برگ‌های جلب ارسالی از سوی نواحی مختلف دادسرای تهران،‌ مجموع اوراق قضایی جلب محکومان سارق که ظرف دو هفته به پلیس واصل شده را 1497 فقره اعلام کرد که از این تعداد 144 نفر محکوم‌علیه دستگیر شده‌ و ‌71 نفر در زندان شناسایی شده‌ و الباقی اوراق در دست اقدام است.  
همچنین معاونان دادستان و قضات اجرای احکام به بیان مشکلات اجرایی، مالی و اداری دادسراها پرداختند و در این رابطه به مواردی از جمله کمبود نیروی انسانی،‌ کمبود ملزومات و تجهیزات اداری،‌ عدم تخصیص بودجه مقرر برای امر آموزش ضابطان دادگستری موضوع تبصره ماده 30 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392، و مشکلات مربوط به پرداخت حق کشیک‌ها اشاره کردند. در ادامه نیز باقری، معاون اداری مالی دادگستری استان تهران،‌ با شرحی از اقدامات صورت گرفته در این معاونت و با بیان مشکلات پیش‌رو‌ اعلام کرد: دادگستری استان تهران با یک‌صد واحد قضایی و تعداد 8 هزار قاضی و کارمند،‌ از بودجه کافی برخوردار نیست. وی افزود: متأسفانه در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 هیچ مقرره‌ای برای تأمین بودجه و نیروی انسانی مورد نیاز ساختارهای جدید این قانون،‌ پیش‌بینی نشده است؛ ‌در حالی‌که اجرای صحیح این قانون در دادگستری استان،‌ حداقل مستلزم تخصیص و تأمین اعتبار است. در ادامه ابوالحسنی، سرپرست ناحیه 34 دادسرای تهران (ویژه سرقت) کل پرونده‌های اجرای احکام دادسرا با موضوع سرقت را 14 هزار و 747 فقره اعلام کرد و گفت: 3 هزار و 700 نفر محکوم در زندان به سر می‌برند.


کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - - - - -