به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

معاون امور بین‌الملل ستادحقوق‌بشر: اصرار بر تمدید ماموریت احمد شهید غیرسازنده و سیاسی است

معاون امور بین‌الملل ستادحقوق‌بشر در واکنش به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در ایران، گفت: کشورهای عضو عدم‌تعهد اصرار بر انتصاب گزارشگر ویژه برای کشورها را کاملا سیاسی می‌دانند.

نشست مديران دانشگاه سوربن و مديران مركز حقوقي بين المللي ايران

نشست مديران دانشگاه سوربن و مديران مركز حقوقي بين المللي ايران

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی در واکنش به تصویب قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در جمهوری اسلامی ایران از سوی شورای حقوق‌بشر، اظهارکرد: در جریان مباحث مربوط به این موضوع در شورا، کاملا مشخص بود که گروه غرب و حامیان آن با اغراض سیاسی به دنبال مکانیسم گزارشگران ویژه کشوری هستند. از طرف دیگر، کشورهای عضو عدم تعهد و قاطبه کشورهای در حال توسعه با وجود مکانیسم‌هایی نظیر یو پی آر و گزارشگران ویژه موضوعی، اصرار بر نصب گزارشگر ویژه برای کشورها را کاملا غیرسازنده و سیاسی می‌دانند. وی با اشاره به اینکه هر سال به تعداد مخالفان قطعنامه تمدید گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران افزوده می‌شود، تاکید‌کرد: عدم موافقت نزدیک به 60 درصد اعضای شورای حقوق‌بشر به شیوه‌های مختلف و افزایش مخالفان قطعنامه از ۱۱ به ۱۵ کشور در سال جاری، حکایت از کاهش قابل توجه مشروعیت انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران دارد. معاون امور بین‌الملل ستادحقوق‌بشر این روند را حاوی پیام مهمی برای شورای حقوق بشر دانست که باید خود را از وضعیت سیاسی کاری خارج ساخته و به ماهیت مباحث مربوط به حقوق‌بشر به صورت حرفه‌ای، غیر تبعیض آمیز و غیرگزینشی بپردازد. وی با ابراز تاسف از رای مثبت عربستان سعودی، قطر و امارات به این قطعنامه، این اقدام را برای سرپوش گذاشتن این کشورها بر نقض گسترده حقوق‌بشر در قلمرو خود و حمایت آنان از گروه‌های تروریستی ارزیابی کرد و افزود: رصد اقدامات ضدحقوق بشری این کشورها از جمله در منطقه از دید ایران پنهان نخواهد ماند و مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. غریب‌آبادی از سازمان‌های مردم نهاد و جوامع مدنی خواست تا آنان نیز به رسالت خویش در برجسته کردن نقض حقوق‌بشر در این کشورها که از ابتدایی ترین اصول مردم‌سالاری به دور هستند و همچنین کشورهای غربی که متکی بر رهیافت‌های دوگانه بوده و از نقض حقوق‌بشر در قلمرو خود نیز رنج می‌برند، عمل کنند. معاون دبیر ستاد حقوق کشورمان، تصریح‌کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق‌بشر که همان حمایت و ارتقای حقوق‌بشر در همه جا و مخالفت با رویکردهای سیاسی و گزینشی است، همچنان تداوم خواهد یافت و مفاد این قطعنامه نیز برای آن قابل پذیرش نخواهد بود.


کلید واژه ها : - - - - - - - - - -