به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

تحریم های جدید علیه ایران با اسم رمز “موشک بالستیک”

خبرگزاری میزانگروه سیاسی: توان موشکی جمهوری اسلامی ایران یک عنصر بازدارنده است؛ این گزاره‌ای است که هر عقل سلیمی به صحت آن گواهی می‌دهد؛ غربی‌ها علی رغم آگاهی نسبت به گزاره فوق‌الذکر، از آنجاییکه دریافته‌اند، ظرفیت‌های دفاعی و توان موشکی ایران غیرقابل مذاکره و خط قرمز نظام و ملت ایران است؛ تلاش‌های مذبوحانه ای را در عرصه‌های سیاسی و رسانه‌ای به کار بسته‌اند تا به هر طریق ممکن در مسیر پیشرفت و ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و موشکی ما خلل ایجاد کنند.

نامه آمریکا و اذناب اروپایی‌اش به دست نشانده‌شان در سازمان ملل

دیروز بود که خبرگزاری رویترز گزارش داد،آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل آزمایش موشک‌‌های بالستیکی از سوی ایران را نامنطبق و همچنین مخالف  قطعنامه 2231 شورای امنیت دانسته اند. در این نامه که از سوی آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در جولای گذشته تنظیم شده و به رومن اویارزون، نماینده اسپانیا در سازمان ملل و همچنین بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ارائه شده ادعا شده است که آزمایش‌‌های اخیر بالستیک ایران شامل موشک‌‌هایی هستند که می‌توانند تسلیحات هسته‌ای حمل کنند.

همچنین بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز که همواره تلاش کرده بجای جهد برای استقرار صلح و امنیت در جهان در مسیر خواسته‌ها و امیال آمریکا و اذناب اروپایی‌اش گام بردارد، روز چهارشنبه طی مصاحبه ای با خبرنگاران اعلام کرد که آزمایش‌های موشکی اخیر ایران برای شورای امنیت نگران کننده است؛ وی این را هم گفت که موضوع اعمال تحریم علیه ایران پس از آزمایش‌های موشکی اخیر بار دیگر در شورای امنیت بررسی خواهد شد.

روسیه:آزمایش‌های موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه شورای امنیت نیست

اما در واکنش به نامه آمریکا و چند کشور اروپایی به دبیرکل سازمان ملل که آزمایش موشکی اخیر ایران را ناقض قطعنامه شورای 2231 شورای امنیت دانسته‌اند، وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آزمایش‌های موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.
در این بیانیه آمده است که هیچ مدرکی دال بر اینکه نشان دهد موشک‌های ایران قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند وجود ندارد.ظریف:هیچ محدودیتی برای برنامه موشکی خود قائل نیستیم

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز اوایل هفته جاری در اسلام آباد پاکستان در واکنش به تهدیدات مقامات آمریکایی مبنی بر تحریم ایران بواسطه رزمایش اخیر موشکی، گفت:اقدامات اخیر امریکا ضد برنامه موشکی ایران را با تقویت هر چه بیشتر توان موشکی خود پاسخ می‌دهیم.

ظریف با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای برنامه موشکی خود قائل نیستیم، یادآور شد:این برنامه هیچ ارتباطی با سلاح هسته‌ای ندارد و براساس دستور و تاکید رئیس جمهوری به وزیر دفاع، توان موشکی ایران تقویت خواهد شد.

رزمایشی که آمریکایی‌ها را به تکاپو انداخت

اواخر اسفندماه94 بود که در جریان آخرین روز رزمایش موشکی اقتدار ولایت، موشک‌های بالستیک قدر H  با موفقیت به سمت اهداف از پیش تعیین شده در فاصله یک هزار و چهارصد کیلومتری شلیک شدند.

این رزمایش که به گفته سردار سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران حامل پیام امنیت و آرامش برای سرزمین‌های اسلامی بود، در همان زمان با واکنش مقامات آمریکایی مواجه شد و تقریبا تمام اعضای هیئت حاکمه آمریکا در باب آن داد سخن سر دادند و این رزمایش را ناقض قطعنامه‌های بین المللی دانستند.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز دو روز پس از رزمایش موشکی ایران در جمع خبرنگاران از طرح موضوع  این رزمایش در شورای امنیت خبر داد و این رزمایش را شلیک خطرناک نامید! همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری خود در پاریس به رزمایش موشکی ایران واکنش نشان داد و تهدید کرد در صورتی که ایران به آزمایش‌های موشکی ادامه دهد، تحریم‌های بیشتری بر این کشور اعمال خواهد شد.

آیا رزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 محسوب می‌شود؟

در همان زمان تقریبا میان همه طرف‌های مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای، اشتراک نظر وجود داشت  که رزمایش اخیر موشکی ایران نقض برجام محسوب نمی‌شود؛ حتی جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری خود به صراحت به این موضوع اشاره کرد؛ اما نکته مورد سوال این است که آیا رزمایش اخیر موشکی ایران که مقامات آمریکایی را به تکاپو انداخته، نقض قطعنامه 2231 محسوب می شود یا خیر؟

برخی معتقدند در قطعنامه 2231 صرفا در قالب توصیه‌ای به بحث توان موشکی ایران اشاره شده و هیچگونه الزام و اجباری در آن قید نشده است ؛ در این قطعنامه ضمن اعمال محدودیت 8 ساله برای ورود و خروج مواد و ابزار مرتبط با ساخت موشک به ایران، به مسئولان کشورمان توصیه شده که از توسعه برنامه موشکی بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، اجتناب کنند؛ به عبارت دیگر عده‌ای معتقدند، لحن قطعنامه 2231 در رابطه با برنامه موشکی ایران غیرالزام آور است و ضمانت اجرایی درباره آن وجود ندارد. 

در همین زمینه، حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه طی یادداشتی ضمن تصریح بر اینکه توان دفاعی ایران از جمله بحث توسعه توان موشک‌های متعارف، از چارچوب برجام خارج است و این نکته‌ای است که حتی اعضای 1+5  در جریان مذاکرات آن را پذیرفتند، نوشت: در قطعنامه 2231 شورای امنیت در دو سطح به بحث موشکی پرداخته شده است؛ اول آنکه محدودیت‌ها علیه نقل و انتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده است که از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارند خودداری نماید.

فواد ایزدی کارشناس و تحلیلگر مسائل استراتژیک نیز طی مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه رزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست، اظهار کرد: آمریکایی ها از یک طرف می‌گویند اقداماتی را انجام داده‌اند که ایران دیگر نمی‌تواند به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای حرکت کند و راه های رسیدن به این مسیر را مسدود کردند؛ از طرف دیگر نسبت به آزمایش‌های موشکی ایران اعلام نگرانی می‌کنند. مسأله این است که اگر آن‌ها راه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود کرده اند پس چرا بیهوده نگران حرکت ایران به این سمت هستند.

همچنین نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز با تاکید بر اینکه آزمایش‌های اخیر ناقض برجام نیست، در مورد این ادعا که این آزمایشات ناقض قطع‌نامه  2231 است، تصریح کرد: مسأله کلیدی در این زمینه این است که ایران فقط یک بند این بیانیه را قبول کرده و بقیه بندهای قطع‌نامه مورد قبول ایران نیست.

مقام معظم رهبری:روزگار، روزگار همه چیز است وگرنه به راحتی حق ملت را خواهند خورد

اما سخنان دیروز مقام معظم رهبری در رابطه با  توان موشکی کشور را باید فصل الخطاب نقل قول ها و اظهاراتی دانست که این روزها در داخل و خارج از کشور پیرامون یکی از توانمندی های استراتژیک کشور مطرح می شود.

 مقام معظم رهبری دیروز در در دیدار جمعی از مداحان و ذاکران اهل بیت طی سخنانی توان نظامی را بیشترین تکیه گاه مستکبران برای زورگویی به ملت ایران خواندند و با طرح یک سئوال اساسی افزودند: در این اوضاع جنگل وار جهانی، اگر جمهوری اسلامی صرفاً به دنبال مذاکره و مبادله اقتصادی و حتی علم و فناوری برود اما توان دفاعی نداشته باشد آیا حتی دولت‌های کوچک نیز به خود اجازه تهدید ملت ایران را نخواهند داد؟

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد شدید از کسانی که روزگار و دنیای فردا را دنیای مذاکره می‌دانند و نه موشک خاطرنشان کردند: روزگار، روزگار همه چیز است وگرنه به راحتی و به صراحت حق ملت را خواهند خورد.

ایشان افزودند: اگر این حرف از روی ناآگاهی گفته شده باشد یک مسئله است اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است.

رهبر انقلاب، نمایش موشکهای پیشرفته و دقیق سپاه پاسداران را موجب خرسندی ملتهایی خواندند که از امریکا و رژیم صهیونیستی، دلشان خون است اما کاری از دستشان بر نمی آید.

ایشان افزودند: دشمنان مدام در حال تقویت توان نظامی و موشکی خود هستند در این شرایط چطور می گوییم روزگار موشک گذشته است؟

حضرت آیت الله خامنه ای این حرفها را شبیه حرفهای برخی اعضای دولت موقت دانستند که اوایل انقلاب می‌گفتند جنگنده های اف – 14 را که خریده‌ایم به امریکا پس بدهیم، به دردمان نمی‌خورد!

رهبر انقلاب افزودند: در آن موقع ایستادگی و افشاگری کردیم و چندی بعد که صدام به ایران حمله کرد معلوم شد چقدر به این ابزارهای دفاعی نیاز داریم.

برای کسب توانمندی‌های دفاعی از کسی اجازه نمی‌گیریم

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ارتباط با بخش خبری 21 شبکه یک سیما اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نگاه تجاوزی به هیچ ملتی و کشور نداشته است و نخواهد داشت و در دفاع از خود از همه ابزارهای در اختیار بر مبنای منافع ملی خود اقدام خواهد کرد.

وی گفت: آنچه همواره به عنوان رزمایش موشکی در ایران برگزار می شود بر مبنای برنامه از پیش تعیین شده است که برای آزمودن میزان آمادگی و توانمندی انجام می شود.

وزیر دفاع افزود: آنچه در بحث آزمایش های موشکی در مقاطع مختلف انجام می شود برای تولید سلاح مناسب در پاسخ به تهدیدات احتمالی است.

دهقان با تاکید به اینکه ما هیچ گاه به سمت سلاح های نامتعارف در هیچ زمینه ای نخواهیم رفت، گفت: اما برای کسب توانمندی‌های دفاعی با هدف پاسخ به هر تهدیدی همواره اقدام می کنیم و در این مسیر نیازبه اجازه یا تایید دیگران نداریم.

وزیر دفاع افزود: فکر می‌کنم امریکا، انگلیس و فرانسه باید قدری به منافع ملی خودشان نگاه کنند و کمتر مدافع منافع اسرائیل به عنوان کشوری متجاوزآدم کش و غیر مشروع باشند.

دهقان گفت:‌ یقین دارم شورای امنیت و سازمان ملل پاسخی نخواهند داد زیرا اقدامات ما نه نقض برجام و نه بر ضد قطعنامه 2231 است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکایی ها اساسا نمی خواهند قدرت ملی ما در ابعاد مختلف افزایش یابد، افزود: این موضوع اثبات کننده کارآمدی و توانایی یک نظام مردم سالار دینی است که می تواند برای کشور های تحت ستم آنها الگو باشد و به طور طبیعی برای اینکه در مقابل خواسته های آنها مقاومت کنند ایجاد انگیزه می کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه: مسئولان از تهدیدهای دشمن نترسند

سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته گذشته با حضور در بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها افراد و شرکت‌هایی را به بهانه مرتبط بودن با توان دفاعی و موشکی تحریم می‌کنند، آیا این تحریم‌ها صدمه‌ای به توان موشکی ما وارد نمی‌کند؟ گفت: این اقدامات با قصد ترساندن مسئولان ما انجام می‌شود، یعنی هیچ خاصیتی ندارد. قبلاً‌ هم گفته‌ایم اگر دور تا دور کشور ما را حصار بکشند تولید موشک در ایران متوقف نخواهد شد، آنها دارند مسئولان ما را از تهاجم نظامی و تحریم می‌ترسانند. این ترس بزرگترین تهدید برای ماست، توصیه ما به مسئولان این است که نترسند، نگران نباشید.

سردار حاجی‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد یا تهاجم نظامی انجام شود، اولین کسانی که باید جواب دهند، ما هستیم، ما از این بخش نگرانی نداریم، نگرانی ما از درون و داخل است، از آقازاده‌ها و برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌هاست، از کسانی است که روی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان اثر می‌گذارند، نباید بترسند، محکم بایستند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد، با نگاه داخل همه مشکلات قابل حل است.

 

 


کلید واژه ها : - - - - - -