به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

دادستان تهران مطرح کرد : تغییر ماهیت قاچاق کالا به فساد اقتصادی

دادستان عمومی و انقلاب تهران الزام صاحبان انبارها به نصب دوربین در محل و مانیتورینگ دوربین‌ها در مرکز پلیس را راهکار مناسبی در مقابله با قاچاق کالا دانست و بر ضرورت اشراف اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی و پلیس بر روی انبارها از طریق اتخاذ اقدامات پیشگیرانه وضعی مانند نصب دوربین‌ها و همچنین ایجاد سامانه‌های الکترونیکی تبادل اطلاعات تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی در سومین نشست دادستانی تهران در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی که به  قاچاق کالا اختصاص داشت، با موضوع قاچاق کالا در بیان آثار مثبت برگزاری این سلسله جلسات، با توجه به برخی تیترها و مطالب منتشره در رسانه‌ها ظرف روزهای گذشته اظهار‌کرد: این حجم از توجه رسانه‌ها به موضوع قاچاق کالا، موید آن است که از نظر مسئولان اهمیت قاچاق کالا از یک جرم عادی و تعزیراتی فراتر رفته و آثار منفی آن از منظر عموم به حدی رسیده که ماهیت آن در حال تبدیل شدن به فساد اقتصادی است.

وکیل دادگستری- موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

وکیل دادگستری- موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

دادستان تهران با انتقاد از اینکه از منظر برخی، کالای قاچاق جرم کم‌اهمیتی محسوب می‌شود، تغییر ماهیت جرم قاچاق به فساد اقتصادی را زمینه مناسبی برای تشدید مبارزه با قاچاق کالا دانست.
وی این تغییر رویکرد عمومی نسبت به جرم قاچاق کالا را زمینه‌ساز تسهیل و تسریع در مبارزه با این فساد اقتصادی دانست و بر این اساس، از اعضای جلسه خواست ضمن هماهنگی و همکاری با یکدیگر از خنثی‌کردن اقدامات یکدیگر خودداری کنند.
جعفری دولت‌آبادی در خصوص وضعیت انبارهای حاشیه شهر تهران که محل نگهداری کالاهای قاچاق شده‌اند، خاطرنشان کرد: اینکه افرادی جرات ‌کنند محموله‌های کالاهای قاچاق را از نقاط مرزی به مرکز کشور یعنی تهران انتقال دهند، نشان از هزینه‌ پایین ارتکاب جرم قاچاق کالا دارد و بر این اساس اهمیت شناسایی کانون‌های نگهداری کالای قاچاق، کمتر از اثر برخوردهای موردی با قاچاق کالا نخواهد بود.
وی با اشاره به گزارش مکتوب پلیس در مورد انبارهای شهر تهران، شناسایی این انبارها را زمینه‌ساز افزایش هزینه و ناامن کردن فضا برای مرتکبان قاچاق کالا دانست.

 نصب دوربین در انبارها و رصد در مرکز پلیس
جعفری دولت‌آبادی الزام صاحبان انبارها به نصب دوربین در محل و مانیتورینگ دوربین‌ها در مرکز پلیس را راهکار مناسبی در مقابله با قاچاق کالا دانست و چنین اقدامی موجب خواهد شد از انتقال و نگهداری کالاهای قاچاق در انبارها جلوگیری شود.
وی اشراف اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی و پلیس بر روی انبارها از طریق اتخاذ اقدامات پیشگیرانه وضعی مانند نصب دوربین‌ها و همچنین ایجاد سامانه‌های الکترونیکی تبادل اطلاعات را ضروری خواند که افزایش هزینه و ریسک برای قاچاقچیان را در پی خواهد داشت.
دادستان تهران با تأکید بر اهمیت راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی تبادل اطلاعات کالاهای قاچاق تا پایان سال جاری و همکاری سازمان‌های مسئول در مبارزه با قاچاق، پاسکاری مسئولان با هدف رفع مسئولیت از خود را به عنوان پاشنه آشیل مشکلات کشور مطرح کرد و گفت: پسندیده نیست که مسئولان به جای پیگیری و حل مشکلات، سایر سازمان‌ها را متهم به عدم همکاری کنند.
جعفری دولت‌آبادی مشکل اصلی را عدم ارتباط این سامانه‌ها به یکدیگر و عدم امکان استفاده سازمان‌های درگیر در مبارزه دانست و از تمام دستگاه‌ها خواست که راه‌اندازی سامانه الکترونیکی را مد نظر قرار داده و از ظرفیت‌های مردمی در کشفیات و پیگیری انتظامی استفاده کنند. وی خواستار ارایه‌ آمار پرونده‌‌های مهم با موضوع قاچاق کالا توسط دستگاه‌ها شد.
جعفری دولت‌آبادی همچنین از تشکیل کارگروهی متشکل از دو معاون دادستان و سه نفر از اعضای جلسه برای تعیین دستور جلسات و پیگیری مصوبات خبر داد و چنین اقدامی را در راستای عملیاتی کردن مصوبات دانست.

 شناسایی 800 انبار رسمی دارای مجوز و فاقد مجوز
در ادامه این نشست، سردار محمدیان رییس پلیس آگاهی تهران در ارایه گزارشی از انبارهای شهر تهران گفت: در داخل و حاشیه شهر تهران 800 باب انبار رسمی اعم از انبارهای دارای مجوز و فاقد مجوز و مراکز متعدد در شهرک‌های صنعتی شناسایی شده به عنوان انبار از آن استفاده می‌شود.
وی افزود: با اخذ فهرست مشخصات این انبارها از اتحادیه‌ انبارداران، سرکشی نوبه‌ای به انبارها در برنامه کاری پلیس قرار گرفته است.

 عفاف کم هزینه‌ترین راه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی
همچنین در نشست دیگر دادستانی تهران در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی که به موضوع عفاف و حجاب برگزار داشت، دادستان تهران، با طرح این موضوع که جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر کشورها با مصادیق متعدد آسیب‌های اجتماعی مواجه است، گفت: یکی از راهکارهای مؤثر در مبارزه با آسیب‌ها، توجه به عفاف ورزیدن در جامعه است.
جعفری دولت‌آبادی عفاف را کم هزینه‌ترین راه برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: دستگاه‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند که عفاف مورد توجه همه قرار گیرد و از سوی دیگر نمی‌توان برای همه افراد و خانواده‌ها مأمور بگذاریم اما می‌توان با دعوت آنها به عفاف بسیاری از آسیب‌ها را مهار کرد.
دادستان تهران ابراز امیدواری کرد که همه مسئولان عفاف ورزیدن را به عنوان راهکاری مهم و پیام قرآن مورد توجه قرار دهند تا بتوان با عفاف ورزیدن با کمترین هزینه‌ها آسیب‌های اجتماعی را رفع کرد.
جعفری دولت‌آبادی به انعکاس برخی موضوعات مطرح در جلسه‌ گذشته‌ دادستانی با موضوع عفاف و حجاب در رسانه‌ها دائر بر اینکه اقدامات سلبی در حوزه‌ عفاف بی‌نتیجه است، اشاره کرد و گفت: ما هم معتقد به اقدامات ایجابی هستیم اما این اعتقاد مانع از انجام اقدامات سلبی نیست. وی توسعه‌ اقدامات ایجابی و محدود کردن اقدامات مقابله‌ای به حد ضرورت و تمرکز بر روی مراکز تولید لباس‌های مبتذل را ضروری دانست و اعلام کرد: دادستانی در موارد لازم از اقدامات پلیس و سایر دستگاه‌ها با استفاده از ظرفیت ماده 114 قانون آیین دادرسی کیفری حمایت قضایی خواهد کرد.
جعفری دولت‌آبادی از پلیس خواست وضعیت اماکنی که تحت عنوان برند لباس‌های غیرمجاز و نامناسب ارایه می‌دهند بررسی کند و از وزارت صنعت و معدن خواست در صدور مجوز برای اماکن عرضه کننده لباس‌های خارجی نیز  دارای برند دقت کند.

 تغییر فضای مردم با تحول در تبلیغات شهری
دادستان تهران همچنین بر استفاده از ظرفیت سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما و شهرداری تهران برای فعالیت‌های فرهنگی و توجه به اهمیت تبلیغات شهری تأکید کرد و افزود: برای تحقق عفاف به عنوان پیام قرآن در شهر، استفاده از تبلیغات شهری و بیلبوردها مؤثر است. جعفری دولت‌آبادی با توجه به صدور مجوز مزون‌های لباس و تأیید طراحی لباس‌ها توسط کمیسیون مد و لباس وزارت ارشاد خواست بر نحوه‌ فعالیت مزون‌ها که لباس‌های غیرمتعارف عرضه می‌کنند، نظارت کند.
وی از نهادهای فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات و شهرداری تهران خواست برای افزایش تعداد اماکنی که بتوانند لباس‌های مناسب عرضه کنند، همکاری لازم صورت گیرد.
جعفری دولت‌آبادی از مسئولان ذی‌ربط که طرح‌ها و ایده‌های خود را در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب به صدا و سیما و سایر نهادهای فرهنگی ارایه کنند.
همچنین در ادامه این نشست، سردار کریمی، جانشین رییس پلیس تهران ضمن اشاره به اقدامات پلیس طی دو هفته گذشته، در مورد عرضه و توزیع پوشاک‌های نامتعارف در تهران گزارشی ارایه کرد.
وی از جمله اقدامات پلیس را تذکر به واحدهای صنفی متخلف و بازرسی مأموران پلیس از این اماکن اعلام کرد و گفت: در این راستا چند مجتمع تجاری تهران شامل گلستان، کوروش و میلاد نور مورد بازرسی مأموران پلیس قرار گرفت و با دعوت از مدیران و همکاری بازرسان اتحادیه‌ پوشاک، از 3 هزار و 800 واحد صنفی بازدید به عمل آمد که در این راستا 2 هزار واحد تذکر گرفتند و تعدادی نیز پلمپ شدند.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد نیز در این نشست اظهار‌کرد: در حال حاضر 250 فروشگاه عفاف و حجاب و 800 مزون لباس در تهران فعالیت دارد که 400 مزون فاقد مجوز است.


کلید واژه ها : - - - - - - - - - - -