به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

رئیس پلیس بین‌المللی ناجا خبر داد ارسال پرونده خاوری به دستگاه قضایی کانادا

رئیس اینترپل ناجا از ارسال پرونده خاوری به دستگاه قضایی کانادا خبر داد و گفت: مهرگان امیر خسروی نیز اعلان قرمز را دریافت کرده است.سردار مسعود رضوانی افزود: 190 کشور عضو سازمان اینترپل هستند و دفاتر مختلفی را در قاره‌های مختلف دارد که به زودی یکی از این شعب در سنگاپور افتتاح خواهد شد. وی تبادل اطلاعات، مقابله و مبارزه با مجرمان، تبادل تجربیات و تقویت زیرساخت‌های امنیتی و انتظامی در کشورهای اسلامی از جمله برنامه‌های پلیس بین‌الملل ایران عنوان کرد.
رئیس اینترپل ناجا در ادامه با بیان این مطلب که جرائم سایبری در حال افزایش است، تصریح کرد: در واقع اولویت اول ما ارتباط و همکاری با کشورهای همسایه است، به طوری که می‌توان گفت ارتباطات موثری با کشورهای مختلف داریم. سردار رضوانی با اشاره به این مطلب که سال گذشته حدود 13 هزارنفر از طریق اینترپل اعلان دریافت کرده‌اند که از این تعداد هشت هزار نفر آنها اعلان قرمز گرفته‌اند، گفت: از این تعداد نیز 248 نفر تحت تعقیب بوده‌اند که برای حدود 135 نفر از آنها اعلان قرمز صادر شده است، در واقع بیشتر مربوط به جرائم مالی ، کلاهبرداری ، اختلاش و رشوه بوده است. رئیس پلیس اینترپل در ادامه این مطلب تصریح کرد: از مجموع اعلام شده 81 نفر آنها در کشورهای مختلف شناسایی که 53 نفر آنها دستگیر و 14 نفر با استرداد اموال و رضایت شاکی به مرحله مصالحه رسیده اند.همچنین پنج نفر از افرادی تحت تعقیب نیز از امارات متحده، ارمنستان، افعانستان و مالزی به کشور استرداد شدند.
به گفته سردار رضوانی، از این پنج نفر یک مورد مربوط به اختلاس سه هزار میلیاردی بود که از امارات متحده عربی به ایران استرداد شد، مورد دیگر کلاهبرداری 12 میلیاردی از یک شرکت خصوصی از کشور امارات متحده عربی، مورد دیگر کلاهبرداری 200 میلیون تومانی از ارمنستان و مورد دیگر اتهام به قتل از افغانستان بوده است.
وی در ادامه درباره جرائم اینترنتی اظهار کرد: از سال 90 حدود 300 پرونده کلاهبرداری اینترنتی اعلام شده است و به نظر می رسد که هکرهای خارج از کشور دست به این کار زده اند و بیشتر این موارد از کشورهایی همچون چین، هنک کنگ و کشورهای آفریقایی همچون نیجیریه گزارش داده شده است. سرداررضوانی درباره پرونده خاوری از طریق اینترپل اظهار کرد: این پرونده از طریق اینترپل در حال پیگیری است، به طوری که می‌توان گفت وی اعلان قرمز را دریافت کرد، اما مقام‌های کانادا اعلام کردند دستگیری وی باید از طریق دستگاه قضایی کانادا اعلام شود. رئیس اینترپل ناجا با بیان این مطلب که مقامات قضایی ایران مدارک لازم برای دستگیری خاوری را به مقامات قضایی کانادا ارسال کرده‌اند، خاطرنشان کرد: در واقع دستگیری خاوری مستلزم تأیید حکم بازداشت وی توسط دستگاه قضایی این کشور است.وی با بیان این مطلب که ایران مشخصات مقام قضایی رسیدگی‌کننده به پرونده خاوری را در اختیار مراجع قضایی کشور قرار داده‌است، افزود: این پرونده از طریق دستگاه قضایی، پلیس و سیستم دیپلماسی در حال پیگیری است.سردار رضوانی در ادامه به آخرین جزئیات پرونده مهرگان امیر خسروی اشاره کرد و گفت: مهرگان امیر خسروی نیز اعلان قرمز را دریافت کرده است، در واقع یکی از ویژگی‌های اعلان قرمز این است که فرد را محدود می‌کند و اگر برای مثال خسروی یا خاوری خواستند به کشوری سفر کند دچار مشکل خواهد شد بنابراین این فرد باید با اعلان قرمز دست و پنجه نرم کند.

کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - -