به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

اسماعیلی در حاشیه گردهمایی رابطین فرهنگی دادگستری تهران: پرونده خبرنگار و اشنگتن پست زوایای مختلفی دارد

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: اگر بخواهیم شأن دستگاه قضایی ارتقا پیدا کند باید خودمان حرمت‌مان را نگه داریم.
حجت‌الاسلام والمسلمین «هادی صادقی» با حضور در اولین گردهمایی سازماندهی رابطین فرهنگی دادگستری استان تهران ادامه داد: دستگاه قضایی باید آنقدر حرمت داشته باشد که حتی خیال ظلم در مخیله به وجود نیاید که در واقع مسئولیت ما این است که این حرمت را افزایش دهیم . وی با بیان اینکه نمونه‌هایی از این بی‌حرمتی‌ها بعضا به گوش می‌رسد ادامه داد: اینها نیز نباید وجود داشته باشد بدین معنی که وقتی قاضی می‌خواهد حکمی به حق صادر کند نباید انتظار چیزی از طرف دعوا داشته باشد؛ زیرا همین موضوع ظلم تلقی می‌شود اما برخی خود را فریب می‌دهند که دارم حکم حق صادر می‌کنم. صادقی ادامه داد: ما در رابطه با این موضوع دارای مسئولیت هستیم تا حرمت را در قوه قضاییه افزایش دهیم و شان قضاوت و کارمندان ما بالاتر از دیگران است؛ زیرا کارشان حساس است. وی با طرح این سوال که چه تدابیری را برای جلوگیری از سقوط از قله در نظر گرفته‌ایم اضافه کرد: در واقع مراقبت ویژه لازم است که این مراقبت وظیفه‌ همه‌ ما محسوب می‌شود. متاسفانه برخی از بیماری‌های اخلاقی مسری هستند و خدا نکند که جمعی دچار ایدز اخلاقی و فرهنگی شود. بدین معنی که سیستم دفاعی و وجدان اخلاقی فرد از بین برود. معاون فرهنگی قوه قضاییه اظهار کرد: ما باید نسبت به مسائل اطرافمان حساس باشیم یعنی اگر شاهد رشوه گرفتن و جابجایی حق هستیم مقابل او بایستیم و حساسیت خود را نشان دهیم. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال 94 این توفیق را داشته باشیم که حمایت‌های بیشتری از فعالیت‌های فرهنگی دادگستری استان تهران انجام دهیم زیرا تهران الگو است و باید به‌صورت ویژه به آن توجه شود.
 
کثرت پرونده و کمبود کادر قضایی 
رییس کل دادگستری استان تهران نیز در این گردهمایی گفت: شغل قضاوت در زمره بهترین و شریف‌ترین مناصب اجتماعی قرار دارد که در کنارش مخاطرات فراوانی قرار گرفته است. غلامحسین اسماعیلی منصب قضا و یکایک مشاغل مربوط به قوه قضاییه را از جمله مشاغلی که با مخاطرات فراوان مواجه است، عنوان و اظهار کرد: برخی از افراد که در مشاغلی با مخاطرات بیشتری روبرو هستند باید بیش از دیگران به خویشتن خویش توجه کنند.  وی با بیان اینکه می‌طلبد که ما بیش از سایرین در جهت ارتباط با خدا و خویشتنداری گام برداریم، تصریح کرد:‌ این شغل ذاتا با آسیب‌هایی مواجه است که اگر این گونه نبود نمی‌گفتند که قضاوت لبه پرتگاه آتش جهنم است. وی ادامه داد: ذات شغل ما این اقتضا را دارد که مثلا برخی از اصحاب پرونده بخواهند قاضی را فریب دهند ، او را منحرف و یا این که او را تهدید کنند، غافل از اینکه اگر این لغزش صورت بگیرد با سقوط در آتش مواجه خواهیم بود.  اسماعیلی افزود: امروز یکی از عواملی همچون کثرت پرونده و ارباب رجوع و کمبود کادر قضایی به مخاطرات کار ما افزوده است که البته این عوامل، عوامل عرضی است. رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه علاج و نسخه درمان برای مخاطرات ذاتی و عرضی وجود دارد، تصریح کرد:‌ درمان آن اخلاق، معنویت، تقویت ارتباط با خدا و خدامحوری است؛ بنابراین می‌طلبد که ما بیش از دیگران به این موضوع مهم اهتمام داشته باشیم.
 
 پرونده جیسون رضاییان به دادگاه ارجاع شد
رییس کل دادگستری استان تهران همچنین در حاشیه گردهمایی رابطین فرهنگی دادگستری کل استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: پرونده «جیسون رضاییان» به شعبه ای در دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع شد. اسماعیلی در پاسخ به این سوال که چرا رسیدگی به این پرونده طولانی شده است تصریح کرد: این پرونده زوایای مختلف دارد و حجم آن زیاد است.   وی ادامه داد: شعب نیز پرونده‌های متعددی در حال رسیدگی دارند و مطابق روال جاری رسیدگی به عموم پرونده‌ها رسیدگی می‌شود.  اسماعیلی خاطرنشان کرد: در فرصت مناسب رأی مقتضی در ارتباط با خبرنگار واشنگتن پست صادر خواهد شد.  رییس کل دادگستری استان تهران همچنین در خصوص پرونده میلیاردر نفتی اظهار کرد: این پرونده در دست دادستان است و هنوز به دادگاه نرفته است.

کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - - - -