به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

سفیر آلمان در واشنگتن: کاهش تحریم‌های ایران در بهترین حالت تا پیش از پایان ۲۰۱۵ اتفاق نمی‌افتد

سفیر آلمان در آمریکا گفت: در بهترین سناریو کاهش تحریم‌های ایران تا پیش از پایان سال ۲۰۱۵ اتفاق نخواهد افتاد.

«پیتر ویتینگ» سفیر آلمان در آمریکا طی سخنرانی در اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن گفت: در بهترین سناریو کاهش تحریم‌های ایران تا پیش از پایان سال ۲۰۱۵ اتفاق نخواهد افتاد.
«کولین کال» دستیار «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز اعلام کرد : تحریم‌ها علیه ایران «تعلیق» خواهند شد و نه لغو.
این مقام کاخ سفید با اذعان به بی تاثیری تهدید و تحریم گفت: خطوط تشدید تحریم‌ها، تهدیدهای نظامی و برچیدن تمامی زیرساخت‌های هسته‌ای ایران برای همیشه خیالبافانه هستند.
«کال» تاکید کرد:  پیگیری سیاست‌ تحریم و تهدید تنها به انزوای آمریکا به جای انزوای ایران منجر خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایران در برابر خواسته های آمریکا زانو نمی زند، گفت: پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران در دوران تحریم‌ها و فشارهای آمریکا صورت گرفت.

 طرف مقابل حسن نیت ندارد
سید عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه نیز در برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره بازرسی از سایت‌های نظامی ایران بر اساس توافق هسته‌ای گفت: در موضوع هسته‌ای که مربوط به امنیت ملی ما است چارچوب‌ها و اصول و خطوط قرمزی وجود دارند و مقام معظم رهبری در سخنرانی‌هایی که داشتند خطوط قرمز را تعیین کرده‌اند. دستور العمل‌ها و چارچوب‌ها و خطوط قرمز مشخص می‌شود و ما بر اساس این چارچوب حرکت می‌کنیم.
وی اضافه کرد: کیفیت توافق را فدای سرعت نخواهیم کرد و با کمال دقت در ضمایم کار خواهیم کرد حتی اگر بیش از ۱۰ تیر طول بکشد توافقی خواهیم داشت که منافع ملت ایران را تضمین کند و در جزئیات باید همه‌چیز بر اساس منافع ما تأمین شده باشد. در زمینه تحریم‌ها همزمان با اقدامات ایران باید لغو شود. معاون وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: طرف مقابل ما حسن نیت ندارد و از آژانس و ابزارهای دیگر برای مچ‌گیری علیه ما استفاده خواهد کرد. ما بنای کارمان را بر اساس اطمینان نخواهیم گذاشت بلکه بر اساس اقدامات اطمینان‌ساز خواهیم گذاشت. شرایطی ایجاد کردیم که بر اساس چارجوب توافق نهایی پی‌ام‌دی نیز حل شود. «سرگئی ریابکوف» مذاکره کننده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران هم در وین در خصوص مذاکرات گفت: ایران و ۱+۵ همچنان در حال مذاکره بر سر لغو تحریم‌های اعمال شده علیه تهران هستند. وی افزود: برای ما، مهمترین مسائل شامل سرعت و زمان لغو تحریم‌های تسلیحاتی، تعیین ماهیت بی‌سابقه توافقنامه آماده شده و تعهد برای اجرای درخواست‌های شورای امنیت سازمان ملل و نظارت بر روند اجرای آن در همه مراحل تصمیم گیری پس از دستیابی به توافق خواهد بود.

 پروتکل الحاقی با منافعمان در تضاد است
در خصوص مذاکرات هسته ای محمد جواد لاریجانی کارشناس حقوق بین‌الملل هم در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما،‌ گفت: نام پرونده هسته ای ما را باید مناقشه هسته ای گذاشت، مباحثه‌ بسیار کم‌نظیر بین المللی که مناقشه ای ساده نیست که مثلا اطرافش درباره موضوعی اختلاف نظر باشد.
وی با اشاره به موضوع پروتکل الحاقی گفت:‌ اگر معاهده ان پی تی به خوبی اجرا می شد معنی پروتکل الحاقی عوض می شد  و معنی‌اش این بودکه ما می‌خواهیم زمینه نظارت خوبی را در هر سه محور این معاهده ایجاد کنیم طبعا ما هم حرفی نداشتیم و آنان نیز به طور طبیعی با ما همکاری می کردند.
کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: معنی ان پی تی این شده است که مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به بلندگوی عفلقی های 1+‌5 تبدیل شود و هر روز علیه ما ادعایی را مطرح کند، معنی پروتکل الحاقی صد درجه از این هم بدتر است. وی با بیان اینکه ما هرگز نباید پروتکل را تصویب کنیم، اضافه کرد: البته این نه به خاطر این است که پروتکل ماهیتا و به شکل فلسفی چیز بدی است بلکه برای این است که مسیر پروتکل به معنایی که آنان تعریف کردند 100 درصد با منافع در تضاد است. وی گفت: در شرایط کنونی خود ان پی تی برای ما کاری نکرده و به محملی برای ادعاها و اتهامات علیه ما تبدیل شده است که مهر سازمان ملل نیز برآن زده اند. لاریجانی با تأکید دوباره بر به مصلحت نبودن قبول پروتکل الحاقی در شرایط کنونی افزود: سال ها طول می کشد تا پروتکل معنی عملی پیدا کند. بنده معتقدم درسایر جهات همکاری های بین المللی نیز به تبع این تلقی که غرب دارد باید تنظیم شود. همچنین علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به موضوع هسته‌ای گفت:  برخی از کشورهای غربی با بهانه‌های مختلف به دنبال به بن بست کشاندن این مذاکرات هستند و جمهوری اسلامی ایران در برابر زیاده خواهی‌ها ایستادگی خواهد کرد. دور جدید گفت‌و‌گوهای هسته‌ای به منظور ادامه نگارش پیش نویس توافق احتمالی که قرار بود از روز سه‌شنبه در هتل پله کوبورگ وین از سرگرفته شود، به امروز(چهارشنبه) موکول شد.

 تکذیب ادعای بازجویی از دانشمندان در دولت قبل
در پی اظهارات اخیر محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، در خصوص بازجویی از دانشمندان هسته ای کشورمان در دولت نهم،‌  دفتر رییس دولت‌های نهم و دهم اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است؛ دولت قبل برای انجام مصاحبه مأموران آژانس با دانشمندان هسته‌ای اجازه‌ نداده بود.


کلید واژه ها : - - - - - - - - -