به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا تصویب کرد که دولت ها می توانند برای اعطای اقامت طولانی مدت از شهروندان بازجویی کنند.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا تصویب کرد که دولت ها می توانند برای اعطای اقامت طولانی مدت از شهروندان بازجویی صورت دهند:

در ۴ جون ۲۰۱۵ دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در قضیه پی اس علیه کمیسیون امنیت اجتماعی بردا رای داد که دولت های عضو اتحادیه اروپا ممکن است اتباع دول ثالث را که وضعیت اقامتی بلند مدت دارند را بازجویی کنند و این در حالی میباشد که این دولت ها ملزم به چنین عملی بر اساس دستورالعمل اتحادیه اروپا پس از ۵ سال اقامت مسمتر برای انجام بازجویی شهروندی می باشند . براساس اخبار انتشار یافته : دادگاه رای داد که دستورالعمل نباید مانع اعمال الزام به انجام بازجویی شهروندی گردد، با توجه به اینکه ادوات اجرای الزامات مسئولیتی در قبال به خطر اندازی یافته های مورد تعقیب دستورالعمل ندارند، در ارتباط با نحوه اجرای بازجویی های شهروندی : دادگاه در نظر دارد که این عمل بایستی در سطح آگاهی مورد نیاز برای انجام بازجویی صورت گیرد ،همچون برای دستیابی به دوره ها و مواد مورد نیاز برای آماده سازی بازجویی ، برای مجموع مبالغ نام نویسی، و یا برای مورد شرایط خاص همچون سن ، بی سوادی یا سطح تحصیلات .

international attorney in iran- موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

international attorney in iran- موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

رای میلیارد دلاری دادگاه سوییس به نفع ایران علیه اسراییل در مورد اختلاف خط لوله نفت

در ۲۹ می ۲۰۱۵ دادگاهی سوییسی ، کمپانی اسراییلی نفت (کمپانی خط لوله ایلات اشکلون ) را به پرداخت ۱٫۱ میلیارد دلار غرامت به نفع ایران در ارتباط درامدهای اکتسابی از خط لوله نفتی که به صورت مشترک المنافع میان دول قبل از انقلاب ایران شروع بکار کرده بود محکوم ساخت . بر اساس سرتیتر اخبار ، این پروژه در سال ۱۹۶۸ برای فروش نفت ایران به اروپا از طریق اسراییل شروع شده بود اما پس از انقلاب اسلامی ایران در ۱۹۷۹ این پروژه توسط اسراییل ملی سازی شد این در حالی بود که ایران پس از انقلاب وضعیت خود را با اسراییل از حالت اتحاد به دشمن خود مبدل ساخت و اموال ایران توسط اسراییل مصادره گشت . اسراییل استدلال کرده که : این کشور ایران بود که توافق را برهم زد . همچنین ایران بیان داشت که هیچگونه مبلغی بابت نفت خام ارسالی به اسراییل در قبل از انقلاب دریافت نکرده است . پس از این رای اسراییل اعلام داشت که هیچ گونه مبلغی بابت بدهی خود پرداخت نخواهد کرد .

کمیسیون تحقیق گزارش اختلاف غزه در سال ۲۰۱۴ را انتشار داد :

در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵ کمیسیون تحقیق مستقل سازمان ملل در مناقشه غزه ۲۰۱۴ گزارشی را در مورد یافته هایش از موارد مورد اختلاف انتشار داد . گزارش بیان میدارد که اساسنامه کمیسیون در مورد بررسی نقض های ادعایی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که در بین ۱۳ جون و ۲۶ آگوست ۲۰۱۴ در سرزمین فلسطین اشغالی صورت گرفته بالاخص در غزه و اسراییل بوده است و همچنین برای تعیین اینکه آیا چنین نقض هایی صورت گرفته است یا خیر . براساس اخبار انتشار یافته : کمیسیون اطلاعات را با ارجاع به کمیسیون جرایم جنگی توسط گروههای مسلح اسراییلی و فلسطینی جمع آوری کرده است . گزارش خاطر نشان میسازد که خشونت ارتکابی از جانب هر دو طرف بوده است :‌خصومت های ۲۰۱۴ نشان دهنده افزایش چشم گیر آتش جنگ در غزه بوده است ، با بیش از ۶۰۰۰ حمله هوایی توسط اسراییل و تقریبا ۵۰۰۰۰ تانک و ادوات منفر شده . در ۵۱ روز عملیات ، ۱۴۶۲ غیر نظامی فلسطینی کشته شدند که یک سوم کودکان بوده اند . گروهای نظامی فلسطین نیز ۴۸۸۱ راکت و ۱۷۵۳ ادوات جنگی به سوی اسراییل در جولای و آگوست ۲۰۱۴ شلیک کردند که ۶ غیر نظامی کشته شده و بیش از ۱۶۰۰ تن زخمی شدند .

دیوان اروپایی حقوق بشر بر عدم نقض آزادی بیان در مورد اینترنت رای داد :

در ۱۶ جون ۲۰۱۵ شعبه عالی دادگاه اروپایی حقوق بشر در قضیه دلفی ای اس علیه استونی رای داد که قانون گذاری استونی مبنی بر اینکه گزاردن اخبار تجاری اینترنتی که مسئول پست های تهاجمی خوانندگانش میباشد نقض ماده ۱۰ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر نمیباشد . بر اساس اخبار انتشار یافته : دیوان دریافته است که یافته های دادگاه های استونی از مسئولیت علیه دلفی توجیح شده است و محدودیت هایی به تناسب بر پرتابل آزادی بیان اعمال داشته . دقیقتر اینکه : تفاسیر مربوطه بیش از حد بوده است و در واکنش به مقاله ای انتشار یافته توسط دلفی در قسمت پرتابل حرفه ایش در زمینه تجاری قرار داده شده است ، اقدامات انجام گرفته توسط دلفی برای حذف مضامین متخلفانه ناکافی بوده است و جریمه ۳۲۰ یورویی بدون اقدامی برای دلفی گزاف بوده است در حالی که یکی از پرتابل های بزرگ اینترنتی در استونی می باشد. این اولین باری است که دیوان در خصوص مسئولیت اخبار اینترنتی رای داده است .

کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل در خصوص اریتره گزارشش را انتشار داد :

در ۸ جون ۲۰۱۵ کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل در اریتره گزارشی رامبنی بر وضعیت حقوق بشر در اریتره انتشار داد. گزارش بیان می دارد که بر اساس مدارک کمیسیون تحقیق که در تحقیقاتش گرداورده، آنها دریافتند که : نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر در اریتره وقوع یافته و در حال ارتکاب است آن هم تحت اجازه حکومت اریتره . برخی از این نقض ها ممکن است منجر به جنایت علیه بشریت گردد . بر اساس اخبار انتشار یافته : کمیسیون تحقیق توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در جون ۲۰۱۴ برای انجام تحقیقات نقض های ادعایی حقوق بشر در اریتره تاسیس یافت ، آن هم شامل : کشتن های بدون محاکمه ، ناپدیدی اجباری ، بازداشت های خودسرانه ، شکنجه و شرایط زندانی غیر انسانی ، نقض آزادی بیان و عقیده ، نقض آزادی اجتماعات ، نقض آزادی دینی .

دادگاه عالی ایالات متحده رای داد که رییس جمهور قدرت انحصاری برای شناسایی دولت های خارجی در قضیه پاسپورت دارد:

در ۸ جون ۲۰۱۵ ، دادگاه عالی ایالات متحده در قضیه زیوتوفسکس علیه کری رای داد که اقدام کنگره مبنی بر اینکه به شهروندان به دنیا آماده در اورشلیم اجازه داشتن عنوان محل تولدشان بر پاسپورت بعنوان اسراییل خواهند داشت ، نقضی بر قدرت انحصاری رییس جمهور برای اعطای شناسایی رسمی به دولت های خارجی است . دادگاه خاطر نشان ساخت که قانون : رییس جمهور را از طریق دولت برای شناسایی ، از طریق درخواست شهروندان متولد اورشلیم بعنوان اینکه در اسراییل بدنیا آمده اند مجبور کرده است ، بعنوان خط مشی سیاسی ایالات متحده، نه اسراییل نه هیچ کشور دیگری مبنی بر اینکه دارای صلاحیت بر اوشلیم باشند شناسایی نشده است. دادگاه رای داد که رییس جمهور داری صلاحیت انحصاری برای اعطای شناسایی برای حکومت خارجی میباشد و بدلیل اینکه این اختیار شناسایی بتنهایی در اختیار رییس جمهور میباشد ، قانون در تصمیم خود مبنی بر شناسایی اورشلیم مرتکب نقض شده است .

دادگاه ویژه سنگال دادگاهی علیه رییس جمهور پیشین چاد را آغاز کرد :

در ۲۰ جولای ۲۰۱۵ دادگاه ویژه سنگال رسیدگی به پرونده حسی هابره رییس جمهور پیشین چاد برای جرایم علیه بشریت را آغاز نمود. آنطور که در اخبار آمده : در ۲۲ آگوست ۲۰۱۲ سنگال و اتحادیه افریقا توافقنامه ای مبنی بر تاسیس شعبات آفرقایی بر اساس سیستم عدالت سنگال برای بررسی جنایات ارتکاب یافته در چاد در بین سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۹۰ ، شامل ژنوساید ، جرایم علیه بشریت ، جرایم جنگی و شکنجه ، امضا نمودند . کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد ، زید رد الحسین ، این دادگاه را گامی نخستین برای عدالت در آفریقا نام نهاد و خاطرنشان ساخت که اداره وی به طور فعال در سالهای اخیر از فعالیت ها در سنگال و چاد حمایت میکرده ، همچنین شاهد روند اقدامات دادگاه خواهد بود .

آژانس پناهندگان ملل متحد دستورالعمل هایی بر حمایت بین المللی انتشار داد :

در ۲۴ جون ۲۰۱۵ کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد دستورالعمل های مبنی بر حمایت بین المللی انتشار داد شماره ۱۱:شناسایی ابتدایی وضعیت پناهنده . دستورالعمل ها برای فراهم سازی راهنمای تفسیری برای دولت ها ، کاراموزان حقوقی ، قانون گذاران ، همچنین کارکنان کمیساریای عالی ایجاد شد . بر اساس دستورالعمل ها ، رویکرد اولیه ارجاع برای شناسایی وضعیت پناهنده توسط دولت یا کمیساریای عالی بر اساس شرایط در کشور مبدا یا در مورد پناه جویان بدون دولت . همچنین این رویه معمول برای بیش از ۶۰ سال می باشد ، استانداردهای تنظیمی کمی برای شناسایی وضعیت پناهنده در ابتدا وجود دارد . هدف این دستورالعمل ها برای تنظیم چنین استانداردهایی و تشریح اساس قانونی برخی رویه ها و جنبه های مستند برای اعمال رویکرد ابتدایی می باشد .

دادگاه اروپایی بر رد وضعیت پناهندگی در صورت اظهار تروریستی رای داد :

در ۲۵ جون ۲۰۱۵ دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در قضیه اچ تی علیه لند بادن ووتنبرگ رای داد که دولت میتواند اجازه اقامت فرد را رد کند و این در شرایطی است که فرد حمایت از سازمان های تروریستی بعمل آورده باشد . دادگاه خاطر نشان میسازد که حمایت از سازمانی تروریستی: ممکن است موجد یکی از دلایل سوق دهنده امنیت ملی یا نظم عمومی باشد که اجازه فسخ اقامت را خواهد داد اما بیان می دارد که مقام ذی صلاح بایستی تعیین گردد اگرچه اقدامات پناه جویان توجیح کننده فسخ باشد . دادگاه بیان داشت که مقامات ذی صلاح بایستی حاوی ارزیابی فردی برای تعیین اینکه فرد چه نقشی در حمایت آن سازمان داشته باشد ، آن هم بوسیله تعیین ویژه اینکه فرد خود اقدامات تروریستی را مرتکب شده و اینکه به چه میزان در برنامه ریزی ، قانون گذاری و یا هدایت سایر افراد با توجه به ارتکاب اقدامات شرکت داشته است و اینکه به چه میزان در برنامه ریزی مالی این اقدامات دخالت داشته و یا ادواتی را برای ارتکاب در اختیار افراد گذارده است . همچنین دادگاه بر تفاوت میان وضعیت پناهنده و اجازه اقامت بر اساس آن وضعیت تاکید داشت و بیان داشت که در قضیه جاری : پناهجویانی که اجازه اقامتشان متعاقب ماده ۲۴ (۱) از دستورالعمل ۲۰۰۴/۸۳ فسخ شده وضعیت پناهندگیشان بازمیگردد، حداقل تا زمانی که وضعیت بواقع به پایان برسد .

آژانس پناهجویان ملل متحد کتابچه راهنمای قانون دادگاه های منطقه ای اروپا را انتشار داد :

در ۲۴ جون ۲۰۱۵ کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد کتابچه ای با عنوان : مورد حقوقی دادگاه های منطقه ای اروپا : دادگاه عدالت اتحادیه اروپا و دادگاه اروپایی حقوق بشر انتشار داد . گزارش خط مشی ای را برای قضیه حقوقی دادگاه اروپایی حقوق بشر و دیوان عدالت اتحادیه اروپا که مخصوص پناه جویان و افراد بدون کشور می باشد انتشار می دهد . همچنین آژانس کلید قضیه حقوقی بر هر موضوع تحت پوشش را خلاصه و تحلیل می کند ، و با هدف فراهم آوردن ارجاعی سریع برای کاراموزان حقوقی که نیاز به آشناسازی خود با قوانین مربوطه CJEU بر قانون اتحادیه اروپا دارند و/یا با قانون گذاری مربوط دادگاه اروپایی حقوق بشر بر کنوانسیون اروپایی حقوق بشر .این اولین نسخه کتابچه حقوقی تا پایان ۲۰۱۳ می باشد .

########################################################################

نویسندگان :

حسام دیدگاه، دانشجوی دکترای حقوق بین الملل، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
زیر نظر محمد محسن مسجدی، سردبیر و مدیرمسوول دیدبان حقوق بین الملل، دانشجوی دکترای حقوق بین الملل انرژی و محیط زیست، دانشگاه URV اسپانیا
منبع : http://1945.ir/fa/news/257/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87-%DB%B1%DB%B3%DB%B9%DB%B4

کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - -
'