به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا تصویب کرد که دولت ها می توانند برای اعطای اقامت طولانی مدت از شهروندان بازجویی کنند.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا تصویب کرد که دولت ها می توانند برای اعطای اقامت طولانی مدت از شهروندان بازجویی صورت دهند:

در 4 جون 2015 دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در قضیه پی اس علیه کمیسیون امنیت اجتماعی بردا رای داد که دولت های عضو اتحادیه اروپا ممکن است اتباع دول ثالث را که وضعیت اقامتی بلند مدت دارند را بازجویی کنند و این در حالی میباشد که این دولت ها ملزم به چنین عملی بر اساس دستورالعمل اتحادیه اروپا پس از 5 سال اقامت مسمتر برای انجام بازجویی شهروندی می باشند . براساس اخبار انتشار یافته : دادگاه رای داد که دستورالعمل نباید مانع اعمال الزام به انجام بازجویی شهروندی گردد، با توجه به اینکه ادوات اجرای الزامات مسئولیتی در قبال به خطر اندازی یافته های مورد تعقیب دستورالعمل ندارند، در ارتباط با نحوه اجرای بازجویی های شهروندی : دادگاه در نظر دارد که این عمل بایستی در سطح آگاهی مورد نیاز برای انجام بازجویی صورت گیرد ،همچون برای دستیابی به دوره ها و مواد مورد نیاز برای آماده سازی بازجویی ، برای مجموع مبالغ نام نویسی، و یا برای مورد شرایط خاص همچون سن ، بی سوادی یا سطح تحصیلات .

international attorney in iran- موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

international attorney in iran- موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت

رای میلیارد دلاری دادگاه سوییس به نفع ایران علیه اسراییل در مورد اختلاف خط لوله نفت

در 29 می 2015 دادگاهی سوییسی ، کمپانی اسراییلی نفت (کمپانی خط لوله ایلات اشکلون ) را به پرداخت 1.1 میلیارد دلار غرامت به نفع ایران در ارتباط درامدهای اکتسابی از خط لوله نفتی که به صورت مشترک المنافع میان دول قبل از انقلاب ایران شروع بکار کرده بود محکوم ساخت . بر اساس سرتیتر اخبار ، این پروژه در سال 1968 برای فروش نفت ایران به اروپا از طریق اسراییل شروع شده بود اما پس از انقلاب اسلامی ایران در 1979 این پروژه توسط اسراییل ملی سازی شد این در حالی بود که ایران پس از انقلاب وضعیت خود را با اسراییل از حالت اتحاد به دشمن خود مبدل ساخت و اموال ایران توسط اسراییل مصادره گشت . اسراییل استدلال کرده که : این کشور ایران بود که توافق را برهم زد . همچنین ایران بیان داشت که هیچگونه مبلغی بابت نفت خام ارسالی به اسراییل در قبل از انقلاب دریافت نکرده است . پس از این رای اسراییل اعلام داشت که هیچ گونه مبلغی بابت بدهی خود پرداخت نخواهد کرد .

کمیسیون تحقیق گزارش اختلاف غزه در سال 2014 را انتشار داد :

در 22 ژوئن 2015 کمیسیون تحقیق مستقل سازمان ملل در مناقشه غزه 2014 گزارشی را در مورد یافته هایش از موارد مورد اختلاف انتشار داد . گزارش بیان میدارد که اساسنامه کمیسیون در مورد بررسی نقض های ادعایی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که در بین 13 جون و 26 آگوست 2014 در سرزمین فلسطین اشغالی صورت گرفته بالاخص در غزه و اسراییل بوده است و همچنین برای تعیین اینکه آیا چنین نقض هایی صورت گرفته است یا خیر . براساس اخبار انتشار یافته : کمیسیون اطلاعات را با ارجاع به کمیسیون جرایم جنگی توسط گروههای مسلح اسراییلی و فلسطینی جمع آوری کرده است . گزارش خاطر نشان میسازد که خشونت ارتکابی از جانب هر دو طرف بوده است :‌خصومت های 2014 نشان دهنده افزایش چشم گیر آتش جنگ در غزه بوده است ، با بیش از 6000 حمله هوایی توسط اسراییل و تقریبا 50000 تانک و ادوات منفر شده . در 51 روز عملیات ، 1462 غیر نظامی فلسطینی کشته شدند که یک سوم کودکان بوده اند . گروهای نظامی فلسطین نیز 4881 راکت و 1753 ادوات جنگی به سوی اسراییل در جولای و آگوست 2014 شلیک کردند که 6 غیر نظامی کشته شده و بیش از 1600 تن زخمی شدند .

دیوان اروپایی حقوق بشر بر عدم نقض آزادی بیان در مورد اینترنت رای داد :

در 16 جون 2015 شعبه عالی دادگاه اروپایی حقوق بشر در قضیه دلفی ای اس علیه استونی رای داد که قانون گذاری استونی مبنی بر اینکه گزاردن اخبار تجاری اینترنتی که مسئول پست های تهاجمی خوانندگانش میباشد نقض ماده 10 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر نمیباشد . بر اساس اخبار انتشار یافته : دیوان دریافته است که یافته های دادگاه های استونی از مسئولیت علیه دلفی توجیح شده است و محدودیت هایی به تناسب بر پرتابل آزادی بیان اعمال داشته . دقیقتر اینکه : تفاسیر مربوطه بیش از حد بوده است و در واکنش به مقاله ای انتشار یافته توسط دلفی در قسمت پرتابل حرفه ایش در زمینه تجاری قرار داده شده است ، اقدامات انجام گرفته توسط دلفی برای حذف مضامین متخلفانه ناکافی بوده است و جریمه 320 یورویی بدون اقدامی برای دلفی گزاف بوده است در حالی که یکی از پرتابل های بزرگ اینترنتی در استونی می باشد. این اولین باری است که دیوان در خصوص مسئولیت اخبار اینترنتی رای داده است .

کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل در خصوص اریتره گزارشش را انتشار داد :

در 8 جون 2015 کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل در اریتره گزارشی رامبنی بر وضعیت حقوق بشر در اریتره انتشار داد. گزارش بیان می دارد که بر اساس مدارک کمیسیون تحقیق که در تحقیقاتش گرداورده، آنها دریافتند که : نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر در اریتره وقوع یافته و در حال ارتکاب است آن هم تحت اجازه حکومت اریتره . برخی از این نقض ها ممکن است منجر به جنایت علیه بشریت گردد . بر اساس اخبار انتشار یافته : کمیسیون تحقیق توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در جون 2014 برای انجام تحقیقات نقض های ادعایی حقوق بشر در اریتره تاسیس یافت ، آن هم شامل : کشتن های بدون محاکمه ، ناپدیدی اجباری ، بازداشت های خودسرانه ، شکنجه و شرایط زندانی غیر انسانی ، نقض آزادی بیان و عقیده ، نقض آزادی اجتماعات ، نقض آزادی دینی .

دادگاه عالی ایالات متحده رای داد که رییس جمهور قدرت انحصاری برای شناسایی دولت های خارجی در قضیه پاسپورت دارد:

در 8 جون 2015 ، دادگاه عالی ایالات متحده در قضیه زیوتوفسکس علیه کری رای داد که اقدام کنگره مبنی بر اینکه به شهروندان به دنیا آماده در اورشلیم اجازه داشتن عنوان محل تولدشان بر پاسپورت بعنوان اسراییل خواهند داشت ، نقضی بر قدرت انحصاری رییس جمهور برای اعطای شناسایی رسمی به دولت های خارجی است . دادگاه خاطر نشان ساخت که قانون : رییس جمهور را از طریق دولت برای شناسایی ، از طریق درخواست شهروندان متولد اورشلیم بعنوان اینکه در اسراییل بدنیا آمده اند مجبور کرده است ، بعنوان خط مشی سیاسی ایالات متحده، نه اسراییل نه هیچ کشور دیگری مبنی بر اینکه دارای صلاحیت بر اوشلیم باشند شناسایی نشده است. دادگاه رای داد که رییس جمهور داری صلاحیت انحصاری برای اعطای شناسایی برای حکومت خارجی میباشد و بدلیل اینکه این اختیار شناسایی بتنهایی در اختیار رییس جمهور میباشد ، قانون در تصمیم خود مبنی بر شناسایی اورشلیم مرتکب نقض شده است .

دادگاه ویژه سنگال دادگاهی علیه رییس جمهور پیشین چاد را آغاز کرد :

در 20 جولای 2015 دادگاه ویژه سنگال رسیدگی به پرونده حسی هابره رییس جمهور پیشین چاد برای جرایم علیه بشریت را آغاز نمود. آنطور که در اخبار آمده : در 22 آگوست 2012 سنگال و اتحادیه افریقا توافقنامه ای مبنی بر تاسیس شعبات آفرقایی بر اساس سیستم عدالت سنگال برای بررسی جنایات ارتکاب یافته در چاد در بین سالهای 1982 و 1990 ، شامل ژنوساید ، جرایم علیه بشریت ، جرایم جنگی و شکنجه ، امضا نمودند . کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد ، زید رد الحسین ، این دادگاه را گامی نخستین برای عدالت در آفریقا نام نهاد و خاطرنشان ساخت که اداره وی به طور فعال در سالهای اخیر از فعالیت ها در سنگال و چاد حمایت میکرده ، همچنین شاهد روند اقدامات دادگاه خواهد بود .

آژانس پناهندگان ملل متحد دستورالعمل هایی بر حمایت بین المللی انتشار داد :

در 24 جون 2015 کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد دستورالعمل های مبنی بر حمایت بین المللی انتشار داد شماره 11:شناسایی ابتدایی وضعیت پناهنده . دستورالعمل ها برای فراهم سازی راهنمای تفسیری برای دولت ها ، کاراموزان حقوقی ، قانون گذاران ، همچنین کارکنان کمیساریای عالی ایجاد شد . بر اساس دستورالعمل ها ، رویکرد اولیه ارجاع برای شناسایی وضعیت پناهنده توسط دولت یا کمیساریای عالی بر اساس شرایط در کشور مبدا یا در مورد پناه جویان بدون دولت . همچنین این رویه معمول برای بیش از 60 سال می باشد ، استانداردهای تنظیمی کمی برای شناسایی وضعیت پناهنده در ابتدا وجود دارد . هدف این دستورالعمل ها برای تنظیم چنین استانداردهایی و تشریح اساس قانونی برخی رویه ها و جنبه های مستند برای اعمال رویکرد ابتدایی می باشد .

دادگاه اروپایی بر رد وضعیت پناهندگی در صورت اظهار تروریستی رای داد :

در 25 جون 2015 دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در قضیه اچ تی علیه لند بادن ووتنبرگ رای داد که دولت میتواند اجازه اقامت فرد را رد کند و این در شرایطی است که فرد حمایت از سازمان های تروریستی بعمل آورده باشد . دادگاه خاطر نشان میسازد که حمایت از سازمانی تروریستی: ممکن است موجد یکی از دلایل سوق دهنده امنیت ملی یا نظم عمومی باشد که اجازه فسخ اقامت را خواهد داد اما بیان می دارد که مقام ذی صلاح بایستی تعیین گردد اگرچه اقدامات پناه جویان توجیح کننده فسخ باشد . دادگاه بیان داشت که مقامات ذی صلاح بایستی حاوی ارزیابی فردی برای تعیین اینکه فرد چه نقشی در حمایت آن سازمان داشته باشد ، آن هم بوسیله تعیین ویژه اینکه فرد خود اقدامات تروریستی را مرتکب شده و اینکه به چه میزان در برنامه ریزی ، قانون گذاری و یا هدایت سایر افراد با توجه به ارتکاب اقدامات شرکت داشته است و اینکه به چه میزان در برنامه ریزی مالی این اقدامات دخالت داشته و یا ادواتی را برای ارتکاب در اختیار افراد گذارده است . همچنین دادگاه بر تفاوت میان وضعیت پناهنده و اجازه اقامت بر اساس آن وضعیت تاکید داشت و بیان داشت که در قضیه جاری : پناهجویانی که اجازه اقامتشان متعاقب ماده 24 (1) از دستورالعمل 2004/83 فسخ شده وضعیت پناهندگیشان بازمیگردد، حداقل تا زمانی که وضعیت بواقع به پایان برسد .

آژانس پناهجویان ملل متحد کتابچه راهنمای قانون دادگاه های منطقه ای اروپا را انتشار داد :

در 24 جون 2015 کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد کتابچه ای با عنوان : مورد حقوقی دادگاه های منطقه ای اروپا : دادگاه عدالت اتحادیه اروپا و دادگاه اروپایی حقوق بشر انتشار داد . گزارش خط مشی ای را برای قضیه حقوقی دادگاه اروپایی حقوق بشر و دیوان عدالت اتحادیه اروپا که مخصوص پناه جویان و افراد بدون کشور می باشد انتشار می دهد . همچنین آژانس کلید قضیه حقوقی بر هر موضوع تحت پوشش را خلاصه و تحلیل می کند ، و با هدف فراهم آوردن ارجاعی سریع برای کاراموزان حقوقی که نیاز به آشناسازی خود با قوانین مربوطه CJEU بر قانون اتحادیه اروپا دارند و/یا با قانون گذاری مربوط دادگاه اروپایی حقوق بشر بر کنوانسیون اروپایی حقوق بشر .این اولین نسخه کتابچه حقوقی تا پایان 2013 می باشد .

########################################################################

نویسندگان :

حسام دیدگاه، دانشجوی دکترای حقوق بین الملل، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
زیر نظر محمد محسن مسجدی، سردبیر و مدیرمسوول دیدبان حقوق بین الملل، دانشجوی دکترای حقوق بین الملل انرژی و محیط زیست، دانشگاه URV اسپانیا
منبع : http://1945.ir/fa/news/257/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87-%DB%B1%DB%B3%DB%B9%DB%B4

کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - -