به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

اهمیت حیاتی کنوانسیون منع مین

گروه بین‌الملل: حدود ۲۰ سال از زمانی که «معاهده اوتاوا» شکل گرفت گذشته است. بر‌اساس این معاهده، استفاده از مین‌های ضدنفر منع شده است. این بخش مهم از حقوق بین‌المللی بشردوستانه و تمامی‌مزایایی که با خود به همراه داشته اکنون دیگر امری عادی تلقی می‌شود.

منابع حقوق بین الملل و تجارت بین الملل - دفتر حقوقی جعفرزاده

منابع حقوق بین الملل و تجارت بین الملل – دفتر حقوقی جعفرزاده

اما همیشه اینچنین نبوده است. مشکلات زیادی که در زمان تکوین این معاهده وجود داشت به ما یادآوری می‌کند که باید به دیگر کاستی‌های موجود در روند اجرا و پیاده‌سازیِ مجموعه قوانین مذکور نیز رسیدگی شود.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، به عنوان یک وکیل بین‌المللی که با کمیته بین‌المللی صلیب‌‌سرخ همکاری می‌کردم از من خواسته شد تا در جلسه‌ای که در رابطه با مین‌های ضدنفر تشکیل شده بود شرکت کنم. دیگر شرکت کنندگان این جلسه سخنرانی، پزشکانی بودند که آثار پزشکیِ پا گذاشتن بر این سلاح کشنده را توضیح دادند، و مهندسی که طرز عمل این سلاح را تشریح کرد.

اما وقتی که با اشتیاق در رابطه با امکان ایجاد معاهده‌ای برای منع مین سخن گفتم، اعتراض شدید حضار مایه‌ تعجب‌ام شد. یکی از شرکت‌کنندگان پرسید: «چرا صلیب سرخ پول خودش را برای گپ زدن حقوقدانان با هم تلف می‌کند؟» یکی دیگر گفت: «چرا چنین منابعی را برای کمک به کسانی که مجروح شده‌اند هزینه نکنیم؟ ما به پزشکان بیش‌تری احتیاج داریم»!

وظیفه کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ این است که همچنان بر کمک به قربانیان، آموزش کسانی که در معرض خطر هستند و همکاری با کسانی که در زمینه پاکسازی مین تخصص دارند تمرکز داشته باشد.

در سال ۱۹۹۷ و با وجود تمام شک و شبهات، معاهده اوتاوا به منظور منع استفاده، تولید، انتقال و ذخیره مینهای ضدنفر، و نیز کمک‌رسانی به قربانیان این نوع سلاح، تصویب شد. کارهایی که برای تصویب این معاهده انجام شد در واقع ریشه در نقش نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در ترکیب تجارب میدانیِ خود با تحلیل‌های حقوقی داشت.

این معاهده جان‌های بسیاری را نجات داده است. بیست سال پیش کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ به طور تقریبی برآورد کرد که هر ساله ۲۰هزار نفر، و بیش‌تر از میان غیرنظامیان، به دلیل مین‌های ضدنفر دچار نقص عضو می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند. با این حال این تعداد پس از تصویب معاهده به شدت کاهش یافته، و امروزه حدود ۳هزار و پانصد نفر تخمین‌زده می‌شود.

تولید و انتقال این قبیل تسلیحات نیز عملاً کاهش پیدا کرده و اخیراً ۴۸ گروه مسلح غیردولتی در ۱۱ منطقه مختلف «اسنادی» را مبنی بر عدم استفاده از مین ضدنفر امضا کرده اند و تا حدود زیادی نیز به تعهد خود وفادار بوده اند.

نجات جان‌ها؛ بازسازی جوامع محلی

از آن‌جایی که استفاده از این سلاح اکنون شرم‌آور به حساب می‌آید، تعداد بی شماری از غیرنظامیان از خطر رهانیده شده اند. این معاهده به جوامع محلی امکان داده تا خود را بازسازی کنند؛ مانع یتیم شدن کودکان شده؛ توانسته خیلی از اعضای خانواده‌ها را در کنار هم نگاه دارد و این امکان را فراهم آورده که از منابع و کارکنان درمانی برای دیگر فعالیت‌های نجات‌بخش استفاده شود.

همان طور که می‌توان حدس زد، هنوز برای حذف کامل این سلاح مرگبار کارهای زیادی بایستی انجام شود.

لازم است تا در راستای جهانشمول کردنِ این معاهده تلاش کنیم تا کشورهایی که هنوز آن را به تصویب نرسانده¬اند هر چه سریع تر این کار را انجام دهند.

سی کشور هنوز بر اساس این کنوانسیون ملزم به پاکسازی مین¬های ضدنفر از سرزمین خود هستند و تقریباً همین تعداد کشور با تعداد زیادی قربانی مین هنوز باید میزان دسترسی این افراد به خدمات مربوطه را بهبود و ارتقا بخشند.

بایستی نقش کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، با توجه به رسالت مشخص این سازمان و حضور آن در خط مقدم در بیش تر کشورهای آلوده به مین در سراسر جهان، در کمک به قربانیان، آموزش کسانی که در معرض خطر هستند و همکاری با متخصصان در پاکسازی مین ادامه پیدا کند.

تنها زمانی که این کارها انجام شود می‌توان گفت که معاهده¬ی منع مین واقعاً به نتیجه مورد نظر رسیده است. البته که این تنها معاهده‌ لازم برای منع تسلیحات مرگبار نیست. به عنوان مثال بایستی همچنان کشورهای بیش‌تری به کنوانسیون منع مهمات خوشه¬ای بپیوندند.

به هر ترتیب، ده‌ها هزار زندگی که تا به حال نجات داده شده اند و خانوارهای زیادی که حفظ شده‌اند همگی تأئیدی ا‌ست بر حسن نیت کسانی که بر ارزش تصویب این معاهده پافشاری کرده‌اند.

*مدیر بخش حقوق بین‌الملل و سیاست‌گذاری کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ

 

مین زدایی در ایران

 کمیته بین الملی صلیب سرخ در راستای رسالت بشردوستانه خود که حمایت از قربانیان در برابر آثار مخاصمات مسلحانه است، تلاش می‌کند تا بازگشت قربانیان به زندگی عادی پس از جنگ را تسریع کند. آثار مین و بقایای منفجرنشده ناشی از جنگ دراز مدت است و از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، و توسعه کشورهای آلوده را درگیر می‌کند. از این رو، ضروری است در مناطقی که به مین و سایر مهمات منفجرنشده آلوده هستند، تا زمانی که پاکسازی به صورت کامل انجام نشده است، جمعیت غیرنظامی‌از خطرات جانی که این تسلیحات می‌توانند داشته باشند آگاه شوند. قربانیان این تسلیحات منفور نیازمند رسیدگی و مراقبت پزشکی، ارائه خدمات توانبخشی جسمی، مشاوره¬های روانی، و تعریف راهکارهایی برای بازگشت آنها به جامعه هم از نظر اقتصادی و هم اجتماعی هستند. هم چنین، کمیته بین المللی صلیب سرخ به ایجاد ظرفیت ملی برای واکنشی مؤثر در قبال آلودگی تسلیحاتی کمک می‌نماید. با حمایت از جمعیت‌های ملی و دیگر نهادهای ملی مانند نهادهای دولتی که مسئولیت هماهنگی فعالیت‌های مربوط به آلودگی تسلیحاتی را به دوش دارند، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌تواند به ایجاد راه حل‌های دراز مدت برای آلودگی تسلیحاتی و حمایت از آنها کمک کند. در ایران، این کمیته با همکاری جمعیت هلال احمر ایران از سال ۱۳۸۳ برنامه‌ای مشترک در خصوص آموزش خطرات ناشی از مین و سایر مواد منفجرنشده را آغاز کرده‌ است که تا به امروز ادامه دارد. در قالب این برنامه مشترک، جمعیت غیرنظامی‌ساکن و عشایر کوچ کننده در استان‌های غربی ایران شامل ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و خوزستان که بیش تر متأثر از جنگ ایران و عراق بوده‌اند، توسط مربیان و داوطلبان جمعیت هلال احمر آموزش می‌بینند.

شایان ذکر است جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی به اتباع افغانستانی به هنگام خروج از ایران در مرز دوغارون آموزش می‌دهند. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در روز ۱۶ فروردین در برنامه‌ای که توسط مرکز مین زدایی کشور در روز جهانی آموزش خطرات مین و مقابله با مشکل مین برگزار شد، شرکت کرد. پیشتر نیز این سازمان با مرکز تحقیقات پزشکی و مهندسی جانبازان، سازمان بهزیستی کشور و مؤسسه ماف در راستای مقابله با مشکل مین همکاری داشته است.

منبع :http://tnews.ir/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C/5bea60496816.html#%D8%A7%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%B9-%D9%85%DB%8C%D9%86

 


کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - -
'