به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی بین المللی حامیان عدالت جعفرزاده خوش آمدید - این موسسه آماده همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه های امور حقوقی و کیفری اعم از داخلی و بین المللی می باشد - Welcome to the website of the Jafarzadeh Law Firm _ International & Domestic LAW
موسسه حقوقی جعفرزاده

اقدام دادگاه عالی آمریکا نقض اصل برابری و حاکمیت دولت ها در حقوق بین الملل است

تهران- ایرنا- «یوسف مولایی» مدرس حقوق بین الملل دانشگاه تهران در گفت وگو با ایرنا با اشاره به نقض اصول حقوق بین الملل در فرایند صدور رای ضدایرانی دیوان عالی آمریکا در مصادره دارایی های کشورمان تصریح کرد این حکم ارتباطی با برجام ندارد و منتقدان برجام باید بر اساس شاخص های حقوقی ادعاهایشان را مطرح سازند.

منابع حقوق بین الملل و تجارت بین الملل - دفتر حقوقی جعفرزاده

منابع حقوق بین الملل و تجارت بین الملل – دفتر حقوقی جعفرزاده

صدور حکم تازه دیوان عالی آمریکا علیه ایران مبنی بر برداشت ۲ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده کشورمان در روز چهارشنبه یکم اردیبهشت ماه، بازتاب گسترده و بازخوردهای مختلفی به دنبال داشته است. بر اساس این حکم مقرر شده حدود ۲ میلیارد دلار از محل دارایی های مصادره شده ایران به بازماندگان قربانیان بمب گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت پرداخت شود. پرونده ای که بسترساز صدور این حکم شد در سال ۲۰۰۷ میلادی گشوده و در آن جمهوری اسلامی ایران بر اساس ادعاهایی غیرمستند به دست داشتن در این انفجار متهم شد.
در واکنش به این حکم، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان که همزمان با همتای آمریکایی خود در زمینه اجرای برجام گفت وگو می کرد اعلام داشت: ایران رای دیوان عالی آمریکا را به رسمیت نمی شناسد. آمریکایی ها هر اقدامی علیه اموال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند، مجبورند آن را جبران کنند و اموال ایران را پس بدهند.
همچنین، سخنگوی وزارت امور خارجه حکم دیوان عالی آمریکا علیه ایران را محکوم و آن را غیر منطبق با اصول و مبانی اولیه حقوق بین الملل اعلام کرد. وی تاکید کرد که حکم صادره دیوان عالی آمریکا، عدالت و قانون را به سخره گرفته است و این حکم دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌ شود.
در این ارتباط، گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا در گفت وگو با مولایی مدرس حقوق بین الملل به بررسی ابعاد گوناگون صدور حکم یاد شده پرداخت. به گفته مولایی دیوان عالی آمریکا در چارچوب حقوق داخلی و قوانین آمریکا عمل کرده اما در بحث حقوق دولت و مصونیت دولت ها، به طور شکلی مغایر با حقوق بین الملل رفتار کرده است. همچنین، این حکم از نظر محتوایی نیز ادعایی واهی است.
مدرس حقوق بین الملل دانشگاه تهران تصریح کرد بر اساس حقوق بین الملل هیچ دولتی را نمی توان در یک دادگاه داخلی محاکمه کرد. وی همچنین بهره گیری از راه حل حقوقی را بهترین روش برای دستیابی به حق ضایع شده کشورمان دانست که باید با کاربرد موثر و گسترده دیپلماسی همراه شود.
ارزیابی حقوقی حکم دیوان عالی آمریکا، واکنش ها در برابر آن، اعتبار حکم و راه دستیابی به حقوق کشورمان از جمله مسایلی بود که در این گفت وگو به آن پرداخته شد.
در ادامه، متن کامل گفت و گوی ایرنا با مولایی آمده است:

***ایرنا: بسیاری حکم اخیر دیوان عالی آمریکا علیه ایران را غیرمنطبق با اصول و مبانی اولیه حقوق بین الملل می دانند. به نظر شما آیا چنین حکمی از نظر حقوقی و قانونی قابل توجیه است؟
**مولایی: در این زمینه ۲ بحثِ حقوق داخلی و بین المللی مطرح می شود. در زمینه حقوق داخلی نظام آمریکا این رای، رای معتبری است اما با حقوق بین الملل مغایرت دارد. در واقع دولت ها به طور معمول طبق قوانین بین المللی در محاکم داخلی کشورهای خارجی مصونیت دارند اما در این حکم مصونیت کشورمان رعایت نشده است. با این حال توجه به این نکته ضروری است که این عبور از مصونیت دولت ها در چارچوب یک قانون داخلی صورت گرفته و آمریکایی ها پیشتر این صلاحیت را به محاکم قضایی خود داده اند. از این رو حکم دیوان عالی قضایی آمریکا در چارچوب حقوق داخلی و مقررات آمریکا صادر شده اما در زمینه رعایت حقوق مصونیت دولت ها مغایر با حقوق بین الملل است.

***ایرنا: به نظر می رسد اقدام دادگاه عالی آمریکا در صدور این حکم قضایی، بیشتر رنگ و بوی سیاسی دارد و زیر تاثیر لابی گروه‌ها و کشورهایی صورت گرفته است که دشمنی آن ها با ایران آشکار است. دیدگاهتان در این زمینه چیست؟
**مولایی: ارزیابی سیاسی این رخداد برای من که حقوقدان هستم دشوار است اما در چارچوب مباحث حقوقی باید بگویم که دولت ها بر اساس حقوق بین الملل برای حاکمیتِ داخل سرزمینشان مصونیت دارند به این ترتیب هیچ دولتی را نمی توان در یک دادگاه داخلی محاکمه کرد. بنابر این کشوری مانند ایران را نمی شود در یک دادگاه داخلی محاکمه کرد چرا که مصونیت دولت ها یک اصل اساسی در حقوق بین المللی است و اگر نادیده گرفته شود حاکمیت ها مفهوم خودشان را از دست می دهند. زمانی که حاکمیت مفهوم خود را از دست بدهد به نوعی سنگ زیربنایی حقوق بین المللی متزلزل می شود. هر چند آمریکا با توجه به قدرتش به محاکم داخلی خود این توانایی و صلاحیت را داده که کشورها را در دادگاه های داخلی محاکمه کنند اما بی شک این مساله با اصل حاکمیت و برابری دولت ها تعارض دارد.

***ایرنا: حامیان توافق هسته ای صدور حکم تازه دیوان عالی آمریکا را بی ارتباط با روند اجرای برجام می دانند و در مقابل، مخالفان توافق ایران و ۱+۵ این رای را نقض کننده برجام توصیف می کنند و می کوشند با این دستاویز به برجام حمله ببرند و آن را بی نتیجه بیانگارند؟ در این زمینه چه نظری دارید؟
**مولایی: منشا این حکم به پیش از برجام برمی گردد. بنابر این حکم ارتباطی به برجام ندارد و در واقع حکم عکس العمل به برجام نیست. برای این که ما بخواهیم بر درستی سخنان خود تکیه کنیم باید شاخصه های حقوقی آن را ارایه دهیم. آن کسانی که ادعای نقض برجام را دارند باید شاخصه های اندازه گیری را بیان کنند تا مشخص شود که سخنانشان علمی یا این که تنها یک موضع گیری سیاسی است. چون در ایران درباره برجام قطب بندی سیاسی شکل گرفته است، کسانی که مخالف یا منتقد برجام هستند از هر موضوعی می خواهند استفاده کنند. همین مساله خود موجب موضع گیری سیاسی می شود. این در حالی است که اگر موضع گیری بی طرفانه باشد باید شاخصه ها را نشان دهد.

***ایرنا: پس شما معتقدید که این حکم، نقض کننده برجام نیست؟
**مولایی: این حکم ارتباطی به برجام ندارد مگر این که بخواهیم تفسیری موسع از روح برجام داشته باشیم و بر اساس همین تفسیر موسع بگوییم قرار نبوده آمریکا هیچ اقدامی را که در روابط بین ۲ کشور تنش ایجاد کند یا به ضرر ما باشد انجام دهد. با این حال چنین تعهدی در چارچوب برجام مطرح نشده است.

***ایرنا: واکنش ایران به حکم دیوان عالی آمریکا باید سیاسی باشد یا حقوقی؟
**مولایی: به طور حتم ما باید برای رسیدن به نتیجه به صورت حقوقی وارد عمل شویم چرا که شکل کار آن ها حقوقی است. البته از منابع دیگرهمچون دیپلماسی نیز باید بهره بگیریم.

***ایرنا: مسیر حقوقی دستیابی ایران به حق ضایع شده اش باید به چه شکلی پیموده شود؟
**مولایی: آنچه مشخص است اینکه نمی توان حقوق ایران را از طریق دادگاه های داخلی آمریکا پیگیری کرد و باید آن را از مجاری حقوق بین الملل دنبال کنیم. از این رو ما باید از عهدنامه های دوجانبه ای که بین ایران و آمریکا در قالب هایی چون عهدنامه های مودت و کنوانسیون هایی چون حقوق معاهدات، کنسولی و دیپلماتیک معتبر بوده، پیگیر حقوقمان باشیم.
همچنین باید به بررسی موردهای مشابه در رویه های بین المللی بپردازیم و ببینیم کشورها در موارد اینچنینی چه روندی را طی کرده اند. ما باید با طرح دعوا به ویژه از راه دیوان بین المللی لاهه مساله را پیگیری کنیم.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا

پژوهشم**۴۵۸**۹۲۷۵**


کلید واژه ها : - - - - - - - - - - - - - -
'